Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

smocze1Sześć załóg z trójmiejskich instytucji kultury 21 maja rywalizowało w wyścigach smoczych łodzi na Motławie na odcinku od Zielonego Mostu do Żurawia. My byliśmy w załodze Muzeum Archeologicznego w Gdańsku :)

ZAWODY W WYŚCIGACH SMOCZYCH ŁODZI INSTYTUCJI KULTURY

21 maja 2015 roku w zawodach w wyścigach smoczych łodzi instytucji kultury zorganizowanych przez Narodowe Muzeum Morskie oraz Morski Robotniczy Klub Sportowy Gdańsk załaoga Muzeum Archeologicznego w której byliśmy składzie zajęła świetne - drugie miejsce. Tegoroczne wyścigi smoczych łodzi odbyły się po raz siódmy, a po raz czwarty wygrała je ekipa Narodowego Muzeum Morskiego. W eliminacjach nasza osada uzyskała czas 1:34:46 pokonując załogę Muzeum Marynarki Wojennej i Okrętu-Muzeum "Błyskawica". Tym wynikiem z drugim czasem w eliminacjach staneliśmy do walki o złoto z osadą Narodowego Muzeum Morskiego. Finałowy bieg wygrała osada Narodowego Muzeum Morskiego z czasem 1:26:80, nasza załoga Muzeum Archelogicznego w Gdańsku zajęła drugie miejsce poprawiając czas z eliminacji do 1:32:97. Trzecie miejsce wywalczyli gdynianie – łączona osada Muzeum Marynarki Wojennej i Okrętu-Muzeum "Błyskawica" z czasem w finale 1:41:66. Europejskie Centrum Solidarności uzyskało czwarty czas 1:45:04. Muzeum II Wojny Światowej zajęło piąte miejsce o sekundę (1:42:31) było szybsze od Archiwum Państwowego w Gdańsku (szóste miejsce - 1:43:41).

Rywalizacja na Motławie była zacięta a doping ze strony kibiców poszczególnych osad bardzo głośny i zagrzewający do walki :) Dziekujemy naszej załodze i pozostałym osadom - do przyszłego roku - powalczymy!

Film (autor Krzysztof Dydra)
Wyścig eliminacyjny: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku i Muzeum Marynarki Wojennej - doping nie zwiódł :)

Tradycyjna smocza łódź ma na dziobie drewnianą głowę smoka, na rufie zaś ogon. Kadłub jest malowany w smoczą łuskę. Łódź ma 12 metrów i mieści 22 członków załogi. Jedna osoba na rufie jest sternikiem i za pomocą długiego wiosła nadaje kierunek łodzi, druga zaś doboszem - siedzi na dziobie przodem do załogi i nadaje rytm wiosłowania za szlakowymi - czyli wioślarzami z pierwszej ławki, reszta to "galernicy" :)

Jako ciekawostka na koniec zdjęcia smoczych łodzi na jeziorze Inle w Birmie, gdzie podobno (nie potwierdzałem) w jedynym miejscu w calej Azji wioślarze wiosłują nogami...

inle01
Łodzie cumujące przy klasztorze Inn Paw Khon - jak widać smoki są w różnych miejscach