Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

MaltaTym razem krótki wypad na Maltę - cele wyprawy były ambitne: oprócz foczingu czas był wypełniony zwiedzaniem Malty i okolicznych wysp :)

 

 

MALTA 2014
ZWIEDZANIE I FOCZING

Przelot: Gdańsk - Malta WIZZAIR - 691 PLN* (podróż z bagażem podręcznym)
Przelot: Malta - Warszawa WIZZAIR - 643,11 PLN* (podróż z bagażem podręcznym)
Noclegi: hotel  Blue Sea St. George's Park allabouthotels.com  - 1320 PLN* (koszt pobytu - 5 nocy HB)

* wszystkie ceny dotyczą trzech osób
** powrót do Warszawy ze względu na uwarunkowania urlopowe... 

Malta
Przywitanie z Maltą - fot. Wiola Roczniok

VALETTA

Miasto położone jest na półwyspie wżynającym się głęboko w morze, pełne zabytków i ciekawych zaułków. Główną ulicą Valetty jest Trq ir-Repubblika, pozostałe ulice przecinają się ze sobą pod kątem prostym tworząc szachownicę. Nazwę miasto zawdzięcza wielkiemu mistrzowi zakonu joannitów J.Parisot de la Vallette, który osobiście nadzorował jego miasta. Miejscem, które trzeba koniecznie zobaczyć  jest Katedra, kiedyś główna świątynia rycerzy z zakonu Św. Jana (WSTĘP JEST PŁATNY - 6 EU/os.). Z zewnątrz dość niepozorna, w środku przytłacza przepychem.  Na uwagę zasługuje słynne dzieło włoskiego malarza Caravaggio , Ścięcie św.Jana – jedyny obraz mistrza z jego podpisem.
Warto obejść miasto dookoła, idąc ulicą ciągnącą się tuż przy nabrzeżu, wzdłuż miejskich murów obronnych. Po drodze zwiedzając Lower Barracca Gardens – piękne ogrody z gajem oliwnym, skaliste nabrzeże z naturalnym murem obronnym na którym wznosi się kopuła z dzwonem wolności z 1945r. oraz podziwiając najlepsze widoki na sąsiednie miejscowości. 


BŁĘKITNA LAGUNA NA WYSPIE COMINO

Rejs na Comino i Blue Lagoon zarezewowałyśmy jeszcze przed wyjazdem korzystajac z vouchera na stronie maltaigozo.pl. Zapewniony transfer zabrał nas spod hotelu do portu w Sliemie na łódź 'Delfini'. Nistety wiejący silny wiatr nie pozostawil nam milych wspomnień z trgo rejsu. Za to Comino i Laguna wynagrodziły wszelkie niedogodności bujającej łodzi. Przepiękne widoki, błękitna woda i błogi odpoczynek. Obowiązkowa kąpiel w lazurowej wodzie i sesja zdjęciowa. Rejs powrotny przespałyśmy, a transfer z łodzi zawiózł nas pod hotel. Wszystko zgodnie z planem :)

Na rejs rezerwowany na stronie maltaigozo.pl w cenie 25 EUR - otrzymujemy 15% rabatu :)

Dla tych którzy cierpia na chorobę morską, jest możliwość dostania się na Comino rejsem z Gozo, trwającym zaledwie 15min. Problem jest tylko z dostaniem się na Malcie do portu - ale o tym w relacji z wyspy Gozo.

WYSPA GOZO

Będąc o godz.9.00 na przystanku w Paceville miałyśmy obawy, czy zdążymy na prom na wyspę Gozo o 12.00 - kolejne autobusy mijały nas bez zatrzymywania się. Kierowcy nie zatrzymują się na przystankach, gdy mają juz pełny autobus. Zdecydowałyśmy się na autobus do Bugibby, a później z przesiadką do Cirkewwa. Ledwie udało się zdążyłyć na prom. 25 minut rejsu promem i już byłyśmy na Gozo :) Wyspa jest dużo spokojniejsza i bliższa naturze. Autobus nr 1 czekał już na turystów - a były bilety w tej samej cenie, ale niestety nie obowiązują tutaj te z Malty. Tak dojechaliśmy do stolicy wyspy - Victorii. Spacer po wąskich wybrukowanych ulicach zaprowadzil nas do Cytadeli. Następnie autobusem dojechałyśmy do zatoki Dwejra - gdzie pocztówkowy obraz Azure Window zachwycił nas na żywo. Skalny łuk wygląda okazale, stąd tyle zdjęć. Polecamy kąpiel w okolicy "lazurowego okna" :)

RABAT I MDINA

Rzymianie zbudowali obok niej Melitę jako przedmieście Rabatu. Kolejni najeźdźcy, w latach 870–1090 – Arabowie, rozbudowali ją w X wieku i otoczyli murami oddzielając oba organizmy miejskie zachowaną do naszych czasów fosą i przekształcając w stolicę oraz nazywając Mdiną. Rabat stał się wówczas jej przedmieściem. Średniowieczny charakter nadali jej Aragończycy, którzy stali się na blisko 270 lat gospodarzami Malty po wypędzeniu z niej Arabów przez władcę Sycylii Rogera I i ponad 70–letnich rządach niemieckich Hohenstaufów. Kres jej stołeczności położyli Joannici – zakon rycerski świętego Jana – przenosząc swoją siedzibę najpierw do Birgù ( obecnie Vittoriosa ), a następnie do La Valletty. Dziś zrośnięte Rabat i Mdina traktowane są jako jedno miasto, składają się nadal z tych dwu, bardzo różniących się między sobą części. Niewielka, otoczona murami, nadal warowna Mdina odległa od stolicy – Valletty o 10 km, ma zaledwie około 400 mieszkańców. Góruje nad nią, widoczna z daleka, katedra wzniesiona wewnątrz murów w pobliżu skarpy. Jest to miasto leżące na szczycie wzgórza, które otaczają średniowieczne fortyfikacje. Uliczki są bardzo wąskie i kręte. Pełno tu zacisznych alei, nie bez powodu nazywane jest „miastem ciszy”. Przedmieściem Mdiny jest Rabat. Kiedy zmęczy nas już zwiedzanie miasta możemy na chwile usiąść i odpocząć w znajdujących się między Mdiną i Rabatem Ogrodach Howarda. Nazwanych tak na cześć piewszego prezydenta Malty Sir Josepha Howarda.

I NA KONIEC TROCHĘ FOCZINGU :)   

Nieopodal naszego hotelu Blue Sea St. George's Park w Paceville znajdowała się plaża St. George's Beach - nawet w dniach najbardziej intensywnego zwiedzania musiało się znaleźć "okienko" na troszkę foczingu :)

Malta

Film: Migawki z Malty

POLECANE ARTYKUŁY:

Malta 2016