Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

 valetta01Zdecydowaliśmy się spędzic Wielki Tydzień i częściowo Święta Wielkanocne spędzic poza domem. Padło na Maltę - ciepło, dobre połączenie i sporo atrakcji związanych z Wielkanocą. Slońce nas nie zawiodło i tylko jeden dzień pobytu mocno wiało i pokropywało (akurat wybraliśmy się na Gozo).

 

MALTA 2016
WIELKANOC - W POSZUKIWANIU SŁOŃCA

Przelot: Gdańsk - Malta - Gdańsk WIZZAIR - 1040 PLN (z bagażem podręcznym - cena za pięć osób)
Noclegi: Dragonara Apartments w S. Julians booking.com  - 278 EUR (koszt pobytu - 7 nocy, 5 osób)
Transfer z / na lotnisko  maltaigozo.pl  - 12 EUR osoba

 wizz01
Fot. Martyna

VALETTA

Nasz pierwszy dzień zaczęliśmy od Valetty. Valletta to stolica Malty położona na półwyspie Sciberras pomiędzy dwiema zatokami: Wielki Port i Marsamxett. Jest ona najdalej wysuniętą na południe europejską stolicą. Valletta z 320 zabytkami, jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i faktycznie na każdym kroku "czuć" tutaj historię. Zaczęliśmy oczywioście od najbardziej znanej Republic street by potem skręcic do górnych ogrodów Barrakka, następnie wzdłuz nabrzeża do dolnych ogrodów. Stąd trafiliśmy do "Dzwonu Pamięci" dla siedmiu tysięcy żołnierzy i cywilów, którzy zginęli podczas oblężenia Maltly w latach 1940-43. Pomnik został odsłonięty w 1992 roku przez królowa Elżbietę II. Później zagłebiliśmy się w labirynt uliczek i całkiem przypadkiem w kościele Św. Dominika udało nam się zobaczyć przygotowaną w kościele tradycyjną inscenizację Ostatniej Wieczerzy. Oczywiście odwiedziliśmy także skwer Św. Jerzego z pałacem Buckingham oraz katedrę Św. Jana. 
Źródło: Wikipedia
valetta


Drugi raz trafiliśmy do Valletty w Wielki Piątek (na Malcie Good Friday) - spędziliśmy całe popołudnie spacerując po uliczkach starego miasta w oczekiwaniu na tradycyjną procesję. W Wielki Piątek procesje odbywają się na całej wyspie - podobno najbardziej okazała odbywa się w wiosce Zebbug. My jednak postanowiliśmy zobaczyć tą w Vallecie. Zapytane osoby twierdziły, ze powinna się rozpocząć między 15, a 16-tą, jednak ostatecznie zaczęła się około osiemnastej w okolicach ulicy Św. Urszuli i Battery Street.

ST. JULIANS

Mieszkaliśmy w St. Julians - to dobre miejsce wypadowe położone niezbyt daleko od Valetty. Jest tutaj niewielka plaża, nadmorski bulwar, którym przez Sliemę można dojść praktycznie aż do Valetty i całe mnóstwo knajpek. Toczy się także burzliwe, rozrywkowe życie nocne - więc w nocy bywa głośno... Dobrym punktem orientacyjnym jest górujący nad okolicą budynek hotelu Hilton  - ale tam się nie zatrzymaliśmy - akurat był nieczynny ;)

julians


SZLAKIEM NA MALCIE

Na wyspie jest sporo szlaków pieszych - a wszystkie znaleźć można na stronie visitmalta.com. My wybarliśmy szlak czerwony między Blue Grotto, a klifami Dingli. Do Blue Grotto dojechaliśmy autobusem z Valetty, niestety z powodu zbyt dużego wiatru łodzie do groty nie pływały :( Fale były naprawdę duże. Co prawda szlak wiedzie od klifów do Blue Grotto, ale przy Blue Grotto chcieliśmy być do południa i poszliśmy w odwrotną stronę (jest pod górkę...). Stamtąd ruszyliśmy czerwonym szlakiem - najpierw prowadzi on chodnikiem, później asfaltową drogą - wciąż można się delektować widokiem na skaliste wybrzeże i wyspę Filfla. Najciekawszy odcinek szlaku niewątpliwie zaczyna się w punkcie nr 5 obok dziewiętnastowiecznego akweduktu - stąd juz tylko drogami wiejskimi wśród drzew, kaktusów i pól uprawnych dochodzimy do pięknych klifów Dingli. Stamtąd wróciliśmy autobusem do Rabatu, a następnie do St. Julians. Cały szlak ma około 11km.

Film: Szlakiem na Malcie

WYPRAWA NA WYSPĘ GOZO

Podczas naszej wycieczki na wyspe Gozo było bardzo wietrznie i na promie konkretnie bujało. Do Cirkiewwa dojechaliśmy autobusem prosto z St. Julians i praktycznie od razu mieliśmy prom (chodzą co pół godziny), prom ze wzgledu na warunki i wysoką falę płynął od północnej strony wyspy Comino (po zawietrznej). Na Gozo wsiedliśmy w autobus, którym pojechaliśmy bezpośrednio do Azzure Window - w tej pogodzie morze jak i Okno wyglądało naprawdę majestatycznie - a wiało potężnie... Co nie przeszkodziło w fotografowaniu co widać poniżej. gdy już zmarzliśmy autobusem wróciliśmy do Victorii i przed powrotem na prom wybraliśmy się na spacer jej uliczkami.

Film: Rejs na Gozo

Informacje praktyczne:
Komunikacja - my poruszaliśmy sie autobusami - tygodniowy bilet no limits to koszt 21 EU/osoba, my jednak korzystaliśmy z biletów jednorazowych. Po zakupie biletu jednorazowego za 1,5 EU/os. jest on ważny we wszystkich autobusach przez dwie godziny - np. wsytarcza to aby dojechać z St. Julians do Blue Grotto z przesiadką w Vallecie. Dobrym rozwiązaniem na zwiedzanie wyspy są także autobusy Malta Sightseeing, które kursują po wyspie zatrzymując się przy jej największych atrakcjach (zarówno na Malcie jak i Gozo). Jako źródło informacji polecamy stronę maltaigozo.pl :)

POLECANE ARTYKUŁY:

malta2015