Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

MajorkaPonowny krótki wypad na Majorkę (krótko niestety działającym połączeniem Easyjet do Berlina) - celem wyprawy był oczywiście foczing :) Przy okazji oprócz Palmy udało się zobaczyć Valldemossa - miasteczko w górach Sierra de Tramuntana słynące z tego, że kilka miesięcy na przełomie lat 1838 i 1839 spędził tam Chopin ze swoją ukochaną George Sand.

MAJORKA 2019 - ZNOWU FOCZING :)

Przelot: Gdańsk - Brerlin EASYJET - 66 PLN (podróż z bagażem podręcznym)
Przelot: Berlin - Palma EASYJET - 31 EUR (podróż z bagażem podręcznym)
Przelot: Palma - Berlin EASYJET - 31 EUR (podróż z bagażem podręcznym)
Przelot: Berlin - Gdańsk EASYJET - 66 PLN (podróż z bagażem podręcznym)

VALLDEMOSSA

Valldemossa to maleńkie miasteczko, na Majorce położona na malowniczym przedgórzu największego masywu górskiego wyspy, Sierra de Tramuntana.

Obok stolicy, Palma de Mallorca, to najczęściej zwiedzana przez urlopowiczów miejscowość Balearów. Zawdzięcza to nie tylko pięknu krajobrazów lecz również fascynującej historii, w którą wpisane są dzieje tutejszych monarchów oraz wybitnych postaci ze świata sztuki. Tym co najbardziej urzeka przybywających tu turystów jest spokój i romantyzm emanujący z ciasnych i pnących się stromo uliczek. Międzynarodową sławę miasteczku Valldemossa przyniósł zimowy pobyt w latach 1838-39 Fryderyka Chopina i francuskiej pisarki George Sand, jeden z najciekawszych romansów XIX wieku.

Zabytkowy klasztor Kartuzów to najważniejsza budowla w miasteczku Valldemossa, położonym zaledwie 17 km od stolicy Balearów - Palma de Mallorca. Został on wzniesiony na początku XIV wieku za panowania króla Majorki Jaime II, jako pałac mający stanowić rezydencję przyszłego monarchy Majorki, Sancho. Władca ten cierpiał na astmę, dlatego jego ojciec uznał, że ze względu na panujący w tym miejscu mikroklimat będzie to idealne miejsce do sprawowania władzy przez jego następcę. W 1399 roku pałac został przekazany mnichom z zakonu Kartuzów, którzy w kolejnych stuleciach znacznie rozbudowali budynek nadając mu wygląd klasztoru: prymitywny gotycki kościół, siedem kaplic, zakonne cele i krużganki.

W pomieszczeniach kościoła Kartuzów w Valldemosa rezydował Fryderyk Chopin, który ukończył w tym miejscu tworzenie jednych ze swoich najsłynniejszych preludiów (Preludia opus 28) uważanych za najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne dla całej jego twórczości. Ostatecznie, jak na ironię losu, Chopin stworzył jedne ze swoich najwybitniejszych dzieł nie na idealnie skonstruowanym do tego instrumencie, a na bardzo niedoskonałym majorkańskim pianinie, które akurat miał wtedy pod ręką. Towarzysząca mu George Sand, napisała później swoje wspomnienia z pobytu na wyspie zatytułowane "Zima na Majorce" (Un hiver à Majorque). W muzeum Fryderyka Chopina znajduje się druga największa na świecie kolekcja eksponatów związanych z tym artystą (pierwsze miejsce zajmuje oczywiście kolekcja w Warszawie).

Obecnie zespół budowli Cartuja de Valdemossa to jedna z głównych atrakcji turystycznych Majorki, w którym można zwiedzić m.in. pałac króla Sancha, przypałacowy ogród, muzeum historyczne, muzeum Chopina i George Sand oraz galerię sztuki współczesnej z pracami Picassa, Tapiesa, Miró i Hartunga. Wyróżnia się szczególnie pomieszczenie restauracyjne z fortepianem, w którym odbywają się koncerty z muzyką Chopina. Wnętrze innej z pałacowych komnat zostało zaadaptowane na XVII-wieczną aptekę z niekiedy bardzo osobliwymi preparatami.

Wstęp do Cartuja de Valldemosa:  8,00 € - dorośli, 6,20 € - dla grup 4 osób i więcej, uczniowie i studenci - 5,60 €, a 3,70 € - dzieci.

 FILM: MIGAWKI Z MAJORKI 

POLECANE ARTYKUŁY:

Majorka 2014