Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

Sardynia

Urlop na Sardynii :) Upały nie były takie straszne, ceny nie takie wysokie, morze ciepłe tak w sam raz i udało się zobaczyć wszystko co planowaliśmy i jeszcze więcej (choć całe mnóstwo zostalo jescze do zobaczenia). Jednym słowem świetne miejsce na udane wakacje! 


Przelot: Katowice - Alghero - Katowice RYANAIR  - 484 PLN / os. (z priority)
Noclegi w La Caccia - Residence Agnese 2 przez hometogo.pl (więcej TUTAJ)  - 1400 EU / 14 dni / 6 osób
Samochód - Noleggiare za pośrednictwem unlimitedtravelsardinia.com  - 812 EU / 14 dni

LA CACCIA

Na Sardynii jak zwykle zatrzymaliśmy się w małej, spokojnej miejscowości La Caccia. Wynajęliśmy apartament około 200m od lokalnej plaży z fajnym basenem i widokiem na Zatokę Asinara, a znajdziecie go TUTAJ. Jeżeli ktoś nie lubi tłoku znajdzie tutaj niezatłoczoną plażę i ciszę miasteczka, które budzi się wieczorem gdy pojawiają się stragany. To dobry punkt wypadowy na zwiedzanie północnej części wyspy.

La Caccia - Residence Agnese 2La Caccia - Residence Agnese 2

W La Caccia znajdziecie parę knajpek w centrum w okolicach małego supermarketu, a także restaurację przy plaży. Można było tam podziwiać niesamowite zachody słońca, a morze zachęcało do kąpieli także po zmroku w świetle restauracyjnych lamp :)

La Caccia - zachód słońca na plażyLa Caccia - morsowanie po zachodzie słońca ;)La Caccia - no stress...
CASTELSARDO

Castelsardo to jedno z najbardziej urokliwych nadmorskich miasteczek północnej Sardynii, a do tego położone kilkanaście minut drogi od La Caccia, więc było celem naszej pierwszej wycieczki. Stanowi prawdziwą mozaikę zabytkowych, kolorowych domków i kamieniczek, które ciasno poukładane obklejają wznoszące się wprost nad falami morza Tyrreńskiego wulkaniczne wzgórze. Nad szczycie wzgórza znajduje się zamczysko z XII wieku Castello dei Doria. Miasto ma bardzo długą i ciekawą historię, zostało założone w roku 1102 przez władających wówczas częścią Sardynii Genueńczyków. Swoją nazwę Castelsardo zawdzięcza właśnie zamkowi - dosłownie: zamek Sardyńczyków . To miasteczko zniewalających widoków, labiryntu wąskich uliczek, średniowiecznego zamku i wybrzeża pełnego wielkich i widokowych klifów. Wstęp na zamek jest płatny, ale widok z murów świetny… Już stamtąd dostrzeżecie imponującą, kamienną wieżę przykrytą mozaikową kopułą - majoliką. To wybudowana w XVI wieku nad kamienistym zboczem o wysokości 252 m n.p.m. W środku znajdują się skromne zdobienia, kilka ołtarzy, a także obraz ‘Madonny z aniołami’. Między zamkiem a katedrą przeszliśmy przez urokliwe, strome uliczki starego miasta, a od katedry zeszliśmy pod skalnym klifem do miasta, na plażę z widokiem na zamkowe wzgórze.

Castelsardo

Nieopodal Castelsardo jadąc samochodem w stronę Nuraghe Paddaggiu, można zobaczyć Skałę Słonia. Duży głaz obok drogi do złudzenia przypomina słonia. Przez chwilę można się zastanawiac czy to Sri Lanka czy Sardynia, więc warto zatrzymać się na moment i ją zobaczyć :)

Skała w kształcie słonia - nieopodal CastelsardoSkała w kształcie słonia - nieopodal Castelsardo
VALLEDORIA

Valledoria to nieco większe miasteczko i plaża położonenieopodal La Caccia. Przy plaży San Pietro A Mare do morza - czyli Zatoki Asinara ma ujście rzeka Coghinas tworząc tam piękny zalew La Perla Blu. Przy plaży znajdziecie kawiarnie i restauracje - można tez bez problemu zaparkować na płatnych parkingach od 0,5 EU za godzinę. Zobaczcie sami bo warto się tam wybrać :)

valledoria1

valledoria2
COSTA PARADISO

Costa Paradiso, czyli Rajskie Wybrzeże to nazwa około 70 kilometrowego odcinka wybrzeża we wschodniej części Zatoki Asinara. Tą sama nazwę nosi położone na tym wybrzeżu miasteczko – tworzą je ciemnopomarańczowe, ostre granitowe skały pnące się do góry, a między nimi zbudowane domy w podobnej kolorystyce. Właśnie w pobliżu miasteczka Costa Paradiso znajduje się Li Cossi – najsłynniejsza i przez wielu uznawana za najpiękniejszą z plaż w tym rejonie. Jest ona otoczona wysokimi skałami z obu stron, od frontu oddzielona morzem zaś z tyłu plaży płynie rzeka Li Cossi. Latem koryto rzeki nieco przysycha i nie dosięga do morza tworząc jeziorko, natomiast zimą rzeka potrafi zalać plażę w dużej części. Do plaży nie można dojechać – prowadzi do niej krótki, ale widokowy szlak z miasteczka poprowadzony wzdłuż skalnego wybrzeża. To bardzo malownicze miejsce z jednej strony morze, a z drugiej wysokie, granitowe skały w pomarańczowych odcieniach. Dojście ma około 700 metrów, więc nie wymaga dużo czasu – chyba więcej zajęły nam widokowe ‘fotostopy’ ;)

Costa Paradiso

Costa Paradiso
LA MARINEDDA

Plaża La Marinedda leży tuz obok dawnej osady rybackiej Isola Rossa. Naprzeciw niej wyłania się z morza wyspa o tej samej nazwie Isola Rossa, czyli czerwona wyspa. Najpierw wybraliśmy się oczywiście na plażę La Marinedda - to jedna z bardziej znanych plaż w okolicy. Składa się ona z kilku mniejszych zatoczek, morze ma turkusowy odcień, a śródziemnomorska roślinność dociera aż na plażę. Nie ma też co ważne problemów z parkowaniem, trzeba tylko zjechać do bliżej plaży, a dalej od miasteczka.
Po plażowaniu wybraliśmy się na spacer po miasteczku Isola Rossa – w mieście obok portu także znajduje się plaża, a nad miasta strzeże położona na wzgórzu wieża strażnicza Torre Spagnola wybudowana w roku 1595 do obrony wybrzeża przed atakami piratów i śledzeniu nielegalnych rejsów między Sardynią, a francuską Korsyką. W czerwcu 1802 roku wieża została zdobyta przez zwolenników Giovanniego Maria Angioy podczas nieudanej próby wprowadzenia na Sardynii zasad Rewolucji Francuskiej. Giovanni Maria Angioy był sardyńskim politykiem i patriotą, sędzią Reale Udienza (Sądu Najwyższego Sardynii). a przez sardyńskich nacjonalistów uważany jest za bohatera. Od 1794 do 1796 r. Angioy brał udział w kierowaniu masową rewoltą znaną jako „Sardyńskie Nieszpory”, która miała zakończyć feudalne przywileje i prawa, które wciąż obowiązywały na Sardynii, oraz ogłosić wyspę republiką.

Plaża La Marinedda

Zabytkowa wieża w Isola Rossa

FILM: ZATOKA ASINARA

POLECANE ARTYKUŁY:

tavolara

caccia

Terk do Oia

Peloponez

Kreta