Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Słowiński Park NarodowyPustynne krajobrazy wydm Słowińskiego Parku Narodowego, rejs statkiem po jeziorze Łebsko, święta góra Słowińców - Rowokół i ... jeszcze sporo można wymieniać - czyli nasza majówka! 

 

 

 SŁOWIŃSKI PARK NARODOWY - MAJÓWKA 2014

Mapa - Słowiński Park Narodowy   

WYDMA CZOŁPIŃSKA

Wydma Czołpińska to druga najbardziej znana po Łąckiej wydma Słowińskiego Parku Narodowego. Wydma Czołpińska jest nieco bardziej porośnięta trawami niż Łącka, ale także ma swój niepowtarzalny urok (i tłok tu mniejszy). Z wydmy widać latarnię morską Czołpino jak również wzgórze Rowokół. Z parkingu (płatny 6zł) do wydmy trzeba przejść pieszo 1,5 kilometra leśną drogą otoczoną mokrym lasem - dojście czerwonym szlakiem. Czerwony szlak turystyczny wiedzie do wydmy Łąckiej - a jetgo trasa biegnie plażą. Przy samym wejściu na wydmę polecamy skrzynkę opencaching nr OP5E38 - było sporo dobrej zabawy ptzy jej szukaniu i gdyby nie Sergiusz pewnie byśmy się poddali...


MUZEUM WYRZUTNIA RAKIET
Muzeum Wyrzutnia Rakiet

Na tajnym poligonie rakietowym w okolicach Łeby przeprowadzane były udane eksperymenty z rakietami meteorologicznymi oraz skonstruowano mobilną wyrzutnię, mogącą posłużyć do wyniesienia pierwszego polskiego satelity. A zaledwie kilkadziesiąt lat wcześniej pracowali na tych terenach niemieccy naukowcy testując tajne projekty rakiet balistycznych. To właśnie w okolicach Rąbki, na terenach zagospodarowanych przez dzisiejsze muzeum, działala w latach 60-tych polska Stacja Sondażu Rakietowego Łeba. Grupa naukowców, pod przewodnictwem profesora Jacka Walczewskiego, przeprowadzała testy trzech generacji rakiet meteorologicznych METEOR. Rakiety polskich naukowców docierały niemalże pod samą granicę kosmosu (na wysokość 100 km) tylko po to, aby w odpowiednim momencie wypuścić ładunki dipoli. Wystrzały rakiet miały miejsce w tym samym czasie, w kilku stacjach radiolokacyjnych na świecie (m.in. w Argentynie i Azji) , co pozwalało na dokonywanie pomiarów wiatrów atmosferycznych. Na terenie Stacji Sondażu Rakietowego Łeba skonstruowano mobilną wyrzutnię W-120, która dzięki możliwości przemieszczania się i pełnej, zdalnej automatyzacji była najbardziej zaawansowanym projektem polskiej techniki rakietowej, zdolnym do wyniesienia na orbitę pierwszego polskiego satelity.

Wokół terenów dzisiejszego muzeum krąży wiele legend i niedomówień. Niektórzy nadal twierdzą, że w latach międzywojennych hitlerowcy prowadzili tu eksperymenty nad cudowną bronią - pomimo tego, że osoby związane z dzisiejszym muzeum kategorycznie temu zaprzeczają.

Pewne jest natomiast, że w latach 40-tych XX wieku zlokalizowany był tutaj tajny, niemiecki poligon doświadczalny, w którym testowano wyrzutnie i pociski rakietowe („Córka Renu” i „Posłaniec Renu” – V4). Z dawnej bazy pozostało niewiele, bo wycofujące się wojska niemieckie, w obawie przed Armią Czerwoną, wysadziły wszystkie konstrukcje oraz wywiozły gruz. Podobno tuż przed wycofaniem się niemieckich naukowców gotowa do startu była rakieta o podobnych rozmiarach i parametrach do tajemniczej V2. Nie zdążono jednak wznieść jej w powietrze. Została zniszczona wraz z innymi dowodami niemieckiej aktywności na tym terenie. Dzisiaj na terenie Muzeum możemy zobaczyć uproszczoną replikę rakiety V2, której rozmiary w zestawieniu z halą montażową w tle robią wrażenie na każdym odwiedzającym.

My do wyrzutni przypłnęliśmy statkiem z Rąbki - niestety nie można tam dojechać - są cztery altermatywy: pieszo, rowerem, statkiem lub melexem (wózkiem elektrycznym).

Źródło: ruszajwdroge.pl

WYDMA ŁĄCKA

Wydma Łącka to najbardziej znane miejsce Słowińskiego Parku Narodowego. Ten skrawek pustynnego krajobrazu przyciąga turystów wypoczywających w Łebie i okolicach. Z uwagi na sporą wysokość (ok.42 m n.p.m.) wydma ta nazywana jest często Górą Łącką. Ruchome wydmy przemieszczają się nawet kilka metrów rocznie. Wydma Łącka zawdzięcza swą nazwę wiosce Łączka, która została zasypana przez piaski ok 300 lat temu. Ze szczytu wydmy rozpościera się widok na piaski wydmy, jezioro Łebsko, morze Bałtyckie a nawet wzgórze Rowokół - najwyższy punkt okolicy.
Źródło: atrakcje-turystyczne.eu

ROWOKÓŁ - ŚWIĘTA GÓRA SŁOWIŃCÓW

Widok z góry Rowokół

Widok z wieży na górze Rowokół

Wzgórze polodowcowe o wysokości 114,8 m n.p.m.[1] na Wybrzeżu Słowińskim, w woj. pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Smołdzino, w odległości 6 km od morza. Góra znajduje się w strefie ochronnej Słowińskiego Parku Narodowego, bardzo dobrze widoczny z morza żeglarski punkt nawigacyjny, odnotowany na najstarszych mapach morskich tej części Bałtyku.  W przeszłości był to ważny ośrodek pogańskiego kultu religijnego, ale także punkt nawigacyjny dla marynarzy i żeglarzy. Na południowo - wschodnim zboczu Rowokołu odkryto pozostałości kolistych wałów z IX- XI wieku z wielkim paleniskiem ofiarnym i szczątkami kości zwierzęcych. Na przełomie XII i XIII wieku wzniesiono na Rowokole kaplicę poświęconą św. Mikołajowi - patronowi żeglarzy. Wewnątrz świątyni znajdował się słynący z cudów obraz Najświętszej Marii Panny. Wieża górująca nad kaplicą pełniła rolę latarni morskiej. W owym czasie wzgórze stanowiło cel licznych pielgrzymek. Do czasów reformacji Rowokół, obok Góry Chełmskiej w Koszalinie i Św. Góry w Polanowie, był jednym z ważniejszych ośrodków kultu religijnego na Pomorzu Zachodnim, któremu kres położyło wprowadzenie na Pomorzu nauki Marcina Lutra. Wówczas to zburzono kaplicę, przetrwała jedynie wieża służąca jako latarnia. Na jej rozbudowę Książe Ernest Bogusław de Croy przeznaczył w testamencie w 1684 roku 200 talarów. Mimo tego jednak wieża została rozebrana, a resztki jej fundamentów zburzono w 1847 roku.Z górą Rowokół związanych jest wiele wątków podaniowych. Zatopione dzwony, zbójeckie bandy, gorejące pieniądze, przerzucane głazy, pogrążone w ziemi zamczysko - ożywiaj ą historię tego miejsca. W miejscowej tradycji znane jest opowiadanie o tym, jak w trakcie burzenia kaplicy Św. Mikołaja zerwały się dzwony i stoczyły do pobliskiej rzeki Łupawy. Do tej pory w miejscu zatopienia dzwonów występują w rzece tak silne wiry, że grożą one kąpiącym się utonięciem. Z górą Rowokół związana jest także historia początków znanego pomorskiego rodu Bandemerów, słynącego z piractwa i ukrytego przez rabusiów skarbu. Mówi się także o zamczysku, który zapadł się wraz z niegodziwą księżniczką. Współcześnie na górze Rowokół znajduje się wieża widokowa, z której w pogodne dni można obserwować linię brzegową morza. Oczywiście weszliśmy na wieżę i przy pięknej pogodzie podziwialiśmy widoki :) Na szlaku prowadzącym na górę odnaleźliśmy skrytkę opencaching nr OP15BB - polecamy!


LATARNIA CZOŁPINO

Latarnia Czołpino  wznosi się na najwyższej zalesionej wydmie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego zwanej Czołpińską Górą (56 metrów n.p.m.) miedzy Łębą a Rowami. Od brzegu morza dzieli ją 1000 metrów. Gości, pragnący ją zobaczyć czeka 1,5 km ciekawy spacer po terenie leśnym wzdłuż dydaktycznej ścieżki przyrodniczej (niebieski szlak). Obok latarni odnależliśmy skrzynke opencaching nr OP6D8E - polecamy :) Latarnię oddano do użytku w 1875 roku. Wieża latarni ma wysokość 25,2 m, a zasięg światła 21 mil morskich. Widok z tarasu latarni rozpościera się na ruchome wydmy oddzielające jezioro łebsko od morza. My przeszliśmy do latarni i dalej szlakiem niebieskim do plaży. Plażą dotarliśmy do Czerwonej Szopy - obecnie karczmy, a kiedyś stacji ratownictwa morskiego. Na zakończenie odwiedziliśmy jeszcze orły bieliki w wolierze na terenie rozformowanego w 1995 roku 45 dywizjonu rakietowego Wojsk Obrony Powietrznej. Tutaj także odnaleźliśmy skrzynkę opencaching (Sergiusz :) - nr OP69DF.


KLUKI - WIEŻA WIDOKOWA 

W Klukach na jeziorem Łebsko najduje się wieża widokowa. Z platformy zobaczyć można panorame jeziora i oczywiście wydmy. Nieopodal znajduje się pomost gdzie latem zawijają statki z Rąbki - tutaj właśnie odnaleźliśmy skrzynkę opencaching - nr OP5E3A.


Słowiński Park Narodowy

PARK DINOZAURÓW ŁEBA - BONUS...

www.lebapark.pl

POLECANE ARTYKUŁY:

Czarne Wesele - skansen Kluki