Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Beskid Niski

Wracająć z gór wybraliśmy się na zwiedzanie najstarszej w Polsce kopalni soli w Bochni. Kopalnia istnieje tam od 1248 roku i to właśnie z tym miejscem wiąże się legenda o pierścieniu Św. Kingi. W latach 90 tych XX w. kopalnia w Bochni rozpoczęła działalność turystyczną i prowadzi ją do chwili obecnej, a w 2013 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cerkiew w Kwiatoniu

Wracając z Krynicy zdecydowaliśmy się zrobić przystanek na zwiedzanie kopalni soli w Bochni – było warto! Wydobycie soli w okolicach Bochni to historia sięgająca 3,5 tyś lat p.n.e. Sól pozyskiwano przez odparowanie soli z solanki. Studnie solankowe stały się zalążkiem wydobycia soli metodami górniczymi. Bocheńska kopalnia to najstarsza na ziemiach polskich kopalnia soli i jednocześnie najstarsze w Europie przedsiębiorstwo solne, działające nieprzerwanie od 1284 r. Będąc przedsiębiorstwem królewskim, kopalnia przynosiła olbrzymie dochody. W 1368 r. Król Kazimierz Wielki wydał dokument zwany Statutem Żupnym. Określał on zasady organizacyjne i prawne rządzące sprzedażą soli. Najstarsze bocheńskie szyby górnicze to szyb Sutoris i Gazaris. To właśnie z bocheńską kopalnią i szybem Sutoris związana jest legenda o pierścieniu Św. Kingi. Wiek XV i XVI to okres znacznego rozwoju kopalni. W tym okresie powstają kolejne szyby Regis , Bochneris, Campi. W XVII w za przyczyną wojen i upadku gospodarczego nastąpiło zahamowanie rozwoju przedsiębiorstwa.
Po roku 1771 kopalnia znalazła się w zaborze austriackim. Do roku 1918 pozostawała pod kontrolą Cesarstwa Austro – Węgierskiego. W XX w. następowało znaczne zmniejszenie wydobycia soli ze względu na jej opłacalność. W roku 1981 kopalnię wpisano do rejestru zabytków. W latach 90 tych XX w. kopalnia rozpoczęła działalność turystyczną i prowadzi ją do chwili obecnej, zaś w 2013 roku kopalnia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Kopalnia Soli Bochnia, jest największym skarbem bocheńszczyzny, właśnie dzięki złożom soli, miasto Bochnia stało się jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych średniowiecznej małopolski. Z każdym mijającym stuleciem Kopalnia Soli zostawiała wyraźny wpływ na historię miasta, jego rozwój urbanistyczny, ale również historię przedsiębiorczości, rozwój przemysłu i społeczeństwa. To właśnie tutaj w bocheńskiej kopalni, unowocześniając metody wydobycia soli, wprowadzano nowatorskie jak na owe czasy rozwiązania techniczne. Należały do nich kieraty służące jako maszyny wyciągowe, oraz zainstalowana w 1930 r. maszyna parowa wyprodukowana w roku 1909 w Hucie Laura w Chorzowie.
Dla turystów udostępnione są trzy trasy turystyczne o różnym stopniu trudności: trasa turystyczna z ekspozycją multimedialną, trasa przyrodnicza prezentująca niezwykłe zjawisko przyrodnicze: fluorescencyjne hality, zwane potocznie „świecącymi kryształami soli”, oraz najtrudniejsza trasa, wiodąca najstarszymi wyrobiskami kopalni: trasa historyczna „Wyprawa w Stare Góry”. Bocheńska kopalnia, jako jedyna kopalnia w Polsce posiada podziemną przeprawę łodziami. Jedną z atrakcji jest przejazd podziemną kolejką oraz zjazd najdłuższą 140 m zjeżdżalnią, która łączy 2 poziomy kopalni. Szczególną atrakcją bocheńskiej kopalni jest Ekspozycja Multimedialna, której zwiedzanie ma charakter podróży w czasie. W opowiadaniu o historii przewodnikowi pomagają polscy królowie, żupnicy genueńscy, a nawet duch cystersa - mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni. Jej zwiedzanie to niezwykła wyprawa przez najpiękniejsze i najciekawsze wyrobiska znajdujące się na poziomie IV August (176 m) i poziomie VI Sienkiewicz (223 m). Obejmują one unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, surowe kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi posługiwano się przed wiekami. Tą właśnie trasę my wybraliśmy z uwagi na dostępność biletów – żupnicy genueńscy byli naprawdę dobrzy ;) Chcielibyśmy kiedyś tutaj wróćić na nocleg 250m pod ziemią - w Komorze Warzyn - największym wyrobisku w kopalni.
Źródło: kopalnia-bochnia.pl

FILM PROMOCYJNY: KOPALNIA SOLI BOCHNIA