Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Świbno - rejs na foki

Foczki upodobały sobie małą, piaszczystą wysepkę w ujściu Przekopu Wisły - to fajna wycieczka dla mieszkańców Gdańska i nie tylko - warto zobaczyć foki w ich naturalnym środowisku! Był naprawdę ostry foczing ;)


 Świbno - rejs na foki

W rejs kutrem na obserwację fok wyruszyliśmy z malutkiego portu w Świbnie. Do morza na pokładzie kutra popłynęliśmy Przekopem Wisły - czyli jej sztucznym ujściem. O jego historii dowiecie się z opowioeści podczas rejsu. Powstało ono między Świbnem a Mikoszewem w latach 1891–1895. Wykopano wóczas nowe koryto rzeki na odcinku od Przegaliny do Zatoki Gdańskiej i odcięto tamą tzw. Wisłę Elbląską oraz wybudowano przewał dla kry lodowej na Nogacie. Dotychczasowe ujście Leniwki od przekopu do ujścia w Gdańsku nazwano Martwą Wisłą. Projekt Przekopu Wisły mający zapobiegać powodziom na Żuławach zrealizował rząd królestwa Prus, a kosztował on 20 mln marek, z czego miejscowości, gdzie miały być prowadzone inwestycje musiały zapłacić 7 230 000 marek.

Przy ujściu Przekopu do morza płynęliśmy wzdłuż zamkniętego piaszczystą łachą Jeziora Mikoszewskiego - ulubionego miejsca ptaków. To oaza dla kormoranów, rybitw, mew, łabędzi i wiele innych gatunków. Stamtąd kuter wziął kurs do Rezerwatu Mewia Łacha - leży on na przeciwległym brzegu ujścia, a nieco oddalona w morze znajduje się mała, piaszczysta wysepka, którą upodobały sobie foczki :) Są one bardziej ciekwaskie niż płochliwe i kuter podpłynął blisko, ale na tyle, aby ich nie denerwować. Zresztą są one na tyle ciekawskie, że same będą podpływały bliżej łodzi :) Kuter wykonał kilka rundek wokół wysepki na minimalnych obrotach aby nie hałasować - foczki można było obserwować i obfotografować ze wszystkich stron, a może się zdarzyć, że co ciekawsze podpłyną same do łodzi... W drodze powrotnej płynęliśmy wzdłuż wydm i mierzei rezerwatu Mewia Łacha - kolejnego miejsca, gdzie ptaki znalazły bezpieczne schronienie na czas lęgów i wędrówek. Cały rejs trwał około godzinę i dwadzieścia minut, a rezerwacje można robić pod numerem telefonu 604-797-429 lub przez profil 'Rejsy na foki'.

Świbno - rejs na foki

Świbno - rejs na foki

FILM: FOKI W REZERWACIE MEWIA ŁACHA

Świbno - rejs na foki