Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Góra KrajoznawcówGóra Krajoznawców 248m n.p.m. to najwyższe wzniesienie województwa zachodniopomorskiego. Położona niedaleko Białego Boru, ale nie prowadzi tam żaden szlak i pewnie gdyby nie tablica umieszczona na wierzchołku trudno byłoby go znaleźć...


Góra jest zaliczana do Korony Polski czyli najwyższych szczytów wszystkich szesnastu województw Polski - więcej informacji wraz z wykazem szczytów znajdziecie na stronie projektu KORONA POLSKI. Nie jest łatwo się tam dostać, ale skorzystaliśmy z perfekcyjnie przygotowanego opisu trasy na blogu podróżniczym mynaszlaku - dziękujemy! Weszliśmy dokładnie tym samym szlakiem zaczynając we wsi Kołtki pod urokliwym kościółkiem pod wezwaniem świętego Stanisława Biskupa Męczennika, gdzie bez problemu można zostawic samochód.

Góra Krajoznawców

Spod kościoła trzeba najpierw przejść krótki odcinek drogą asfaltową w kierunku Sępólna Wielkiego na rozwidleniu skręcając w prawo. Za ostatnimi zabudowaniami zgodnie ze wskazówkami skręciliśmy z asfaltu w prawo w polną drogę - na rozwidleniu kawałek dalej po lewej stronie drogi asfaltowej widać było cmentarz.

Góra Krajoznawców

Droga prowadziła prosto między polami, na polu po prawej stronie wyrastała wysepka w której schował się jakiś domek letniskowy, potem po jej prawej stronie pojawił się las, a w nim trafiliśmy na pasiekę :) Ostatecznie po około kilometrze marszu prostą drogą (nie miała żadnych odnóg) weszliśmy do lasu.

Góra Krajoznawców
Góra Krajoznawców
Góra Krajoznawców
Góra Krajoznawców
Góra Krajoznawców

Po wejściu do lasu zgodnie ze wskazówkami mynaszlaku trzeba było ocenić odgegłość - sładowiska drewna o którym pisali już nie było, więc po około 400m i minięciu niewielkiego, płytkiego jaru doszliśmy do rozwidlenia dróg gdzie należało skręcić w prawo.

Góra Krajoznawców
Góra Krajoznawców

Leśna ścieżka lekko się wspinała i po około pół kilometra marszu wyszliśmy na drogę z płyt betonowych. Tutaj znowu skręciliśmy w prawo i idąc drogą z płyt zgodnie z opisem po 400m wypatrywaliśmy ścieżki w prawo i leżących przy niej większych kamieni. Ścieżka była wyraźna zarówno na rozwidleniu jak i w lesie, więc trafiliśmy bez problemu :)

Góra Krajoznawców
Góra Krajoznawców
Góra Krajoznawców

Ścieżka po około 400m zaprowadziła nas prosto na zalesiony szczyt - po lewej stronie znajduje się linia energetyczna, a jeden z jej słupów stoi tuż obok wierzchołka. Jest tam także ambona ale nie próbowaliśmy wchodzić... Wzniesienie podobno jest bez nazwy, ale ktoś (bardzo ciekawe kto?) nazwał je jakże trafnie Górą Krajoznawców - no bo kto jak nie krajoznawca będzie chciał odkryć bezimienny zalesiony szczyt... Dziękujemy pomysłodawcy tabliczki wyznaczającej ten szczyt w terenie :)

Góra Krajoznawców
Góra Krajoznawców

Jeszcze podczas letniego zdobywania szczytu tabliczka z nazwą szczytu ledwie się trzymała ale była - powstał wówczas pomysł aby wykonać nową. I w listopadzie, po wędrówce wśród pięknych jesiennych krajobrazów okazało się, że poprzednią tabliczkę już zwiało - zniknęła...

Góra Krajoznawców jesienią
Góra Krajoznawców jesienią
Góra Krajoznawców jesienią
Tyle zaś pozostało ze starej tabliczki wyznaczającej ten szczyt w terenie:
Pozostałości tabliczki Góra Krajoznawców
A oto nowa tabliczka kolorystyką nawiązująca do poprzedniej :)
Nowa tabliczka - Góra Krajoznawców
Nowa tabliczka - Góra Krajoznawców
Nowa tabliczka - Góra Krajoznawców

Pamiętajcie, że w okolicach Sępólna Wielkiego i Białego Boru możecie także zobaczyć fortyfikacje Wału Pomorskiego, przez które także poprowadzono ciekawe szlaki oraz Pomorską Górę Piasku, czyli nasyp, który jest de facto tylko 3m niższy od Góry Krajoznawców - warto!

A zdobywcy Korony Polski pamiętajcie, że Wieżyca najwyższa w województwie pomorskim jest tylko 100km stąd ;)

Góra Krajoznawców

Spodobał Ci sie artykuł - nasza strona jest niekomercyjna i jak na razie jesteśmy jej jedynymi sponsorami ;) Ale możesz wesprzeć nas w prowadzeniu bloga stawiając symboliczną kawę i będzie miejsce na serwerze na kolejne fotki i teksty :) DZIĘKUJEMY!!! 

buycoffeeto btn primary

POLECANE ARTYKUŁY:

Wał Pomorski

wieyca

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną

Rowerem przez Półwysep Helski