Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

Hiszpania - Costa BlancaRodzinna wyprawa na Costa Blanca w Hiszpani, gdzie oprócz plażowania widzielismy także okoliczne zabytki, jaskinie i wodospady oraz wspięlismy się na górującą nad naszą miejscowością Javea górę Montgo. Zaliczylismy także wypad do Benidormu z jego atrakcjami: Mundomar z pokazami delfinów oraz Terra Natura i Aqua Natura - olbrzymie ZOO i Aquapark.

 

 

 HISZPANIA - LIPIEC 2010

XABIA / JAVEA

Xabia (hiszp. Javea) jest uroczym miasteczkiem leżącym w północnej części Costa Blanca. Miasto ze swoim zróżnicowanym wybrzeżem i piaszczystymi plażami, skalistym brzegiem i łagodnym śródziemnomorskim klimatem jest dziś klejnotem Costa Blanca. Na przestrzeni wieków Xabia (tak brzmi nazwa miasta w lokalnym dialekcie) odgrywało znaczącą rolę w rozwoju lokalnej kultury. Przeszłość odcisnęła się na dzisiejszej organizacji przestrzeni miejskiej, w której wydzielić można trzy charakterystyczne części: Stare Miasto (patrz Santa Lucia), Port i Plażę (Arenal). Dowodem na atrakcyjność regionu jest duża liczba obcokrajowców, którzy wybrali to miejsce na swój drugi dom, i postanowili przenieść się tutaj na stałe. Rozbudowana infrastruktura usługowa oraz otwarta na przyjezdnych społeczność lokalna sprawiają, że jest to wyjątkowe miejsce. Warto zwrócić również uwagę na przemyślaną politykę zagospodarowania terenu, dzięki której miasto zachowało swój historyczny charakter. Wybrzeże należace do miasta ma w sumie 25km. Znajdują się tutaj liczne plaże i zatoki, które odznaczają się naturalnym pięknem oraz przejrzystą tonią wód. Uroku temu krajobrazowi dodają gęste lasy śródziemnomorskie porastające wzgórza. Z północy na południe wyróżniają się kolejno Przylądek Świętego Antoniego, Świętego Martina, Negre i La Nau.

Mapa Xabia

PLAYA DE ARENAL

W Javea znajduje gwarna i ruchliwa latem plaża Arenal. To piękna szeroka piaszczysta plaża. Woda w tym miejscu jest bardzo czysta i spokojna, zaś dno stosunkowo płytkie i bezpieczne dla dzieci. Na plaży są place zabaw, boiska do siatkówki oraz atrakcje związane z wodą. Wzdłuż plaży ciągnie się promenada z licznymi restauracjami, barami i sklepami. W tutejszych restauracjach spróbować można świeżych owoców morza, wyrobów kuchni hiszpańskiej i nie tylko.

Playa de Arenal

 MIESZKANIE WAKACYJNE GOLDEN BEACH

Mieszkanie wakacyjne w kompleksie Golden Beach w Javea wynajęliśmy za pośrednictwem Interhome. Położone ok. 400m od plaży Arenal - polecamy to miejsce!

Interhome

Javea Golden Beach

 WYCIECZKA DO KAPLICY SANTA LUCIA

Santa Lucia to siedemnastowieczna kaplica zlokalizowana na szczycie wzgórza obok miasta na wysokości 163 m n.p.m. Szlak na Santa Lucia rozpoczyna się na Placu Konstytucji w starej części Javea. Z podejścia można podziwiać wspaniałe widoki na miasto i zatokę, a także kaplicę Calvari położoną nieopodal wzgórza. Spod kaplicy jest piękny widok na Montgo. Wejście na szczyt wzgórza zajmuje około 30 minut, zejście w dół ok. 20 minut (inną trasą). Dokładną mapę szlaku można otrzymać gratis w informacji turystycznej w Javea.

PRZYLĄDEK SAN ANTONIO 

Zatoka nad którą położona jest Xabia / Javea od północy osłonięta jest przylądkiem San Antonio. Na przylądek można dostać się szlakiem pieszym z okolic portu (mapa w Informacji Turystycznej Javea) lub dojechać samochodem (z Javea na kierunek Denia, później są drogowskazy). Przylądek jest świetnym punktem widokowym.

Javea - przylądek San Antonio

 WYCIECZKA DO MOLINS DE LA PLANA - WIATRAKI

Wiatraki w Javea

W Javea znajduje się 12 wiatrków, a 11 z nich zlokalizowane jest na Plana de Sant Jeroni w masywie Montgo na wysokości ok. 190m n.p.m. Wiatraki na Plana de Sant Jeroni powstały pod koniec czternastego wieku i należały do Monasteru San Jeronimo. Jeszcze w dziewiętnastym wieku 8 wiatraków na La Plana pracowało, ale w wieku dwudziestym już tylko jeden z nich był wciąż używany. Obecnie pozbawione mechanizmów i dachów jako cylindryczne wieże stanowią element krajobrazu. Punkt na Plana de Sant Jeroni jest świetnym miejscem widokowym na Javea. Do wiatraków można dostać się szlakiem pieszym z okolic portu, ale także dojechać samochodem drogą prowadzącą na przylądek San Antonio (mapy dostępne w Informacji Turystycznej w Javea).

Wiatraki w Javea
Przykładowa rekonstrukcja wiatraka - źródło materiały informacyjne Tourist Info Javea

 MUNDOMAR - BENIDORM

Rodzinny park rozrywki Mundomar to park zwierząt morskich. Największą atrakcją jest delfinarium z licznymi pokazami artystycznymi delfinów. Można także oglądać lwy morskie, pingwiny, a także wiele innych zwierząt morskich i lądowych. Pokazy delfinów, fok i papug odbywają się o określonych porach - warto więc wcześniej zaplanować pobyt (papugi:11.00,14.30, foki: 12.15, 16.30, delfiny:13.30, 17.45). Zjazdy do Mundomar z autostrady i z drogi N-332 nie są oznakowane - trzeba zjechać na kierunek Playa de Levante. Warto wziąść kupony reklamowe z informacji turystycznej - na tej podstawie można uzyskać zniżkę do 4 EU na osobę. Parking przy Mundomar jest darmowy :) Możliwe jest także skorzystanie z biletu łączonego i wybranie się do położonej po sąsiedzku Aqualandii - najstarszego w Europie aquaparku.

Mundomar

Foki w Mundomar
Focze uśmiechy :)

 GRANADELLA CASTELL

Ruiny zamku (lub raczej małego fortu) Granadella znajdują się na półwyspie na południowy wschód od Granadella Cove (plaży). Został on zbudowany w 1730 r. na fundamentach XV wiecznej wieży i był częścią umocnień obronnych wybrzeża prowincji Walencja. Został zniszczony przez Anglików podczas wojen napoleońskich. Dojście do zamku/fortu od parkingu przy plaży (bezpłatny) Granadella szlakiem żółtym, dość stromą ścieżką na klifie. Na trasie są wspaniałe widoki na zatokę i wybrzeże. Szczegółowa mapa jest dostępna w Informacji Turystycznej Javea.

Granadella

Granadella castel
Rysunek Granadella Castell (źródło tablica informacyjna przy ruinach)

 JASKINIA BENIDOLEIG

Jaskinia w Benidoleig - Cueva de las Calaveras - jest położona przy drodze pomiędzy Benidoleig i Pedreguer. Ma ok. 300m długości i komory osiągające wysokość do 60m. Istnieją dowody na to, że jaskinia była zamieszkana już 100.000 lat temu przez człowieka paleolitu. Pierwsi badacze rozpoczęli jej badania na początku osiemnastego wieku. W 1768 roku podczas eksplorowania najgłębszych komór jaskini odkryto szkielety. Uważa się, że to szczątki muzułmańskich rolników, którzy zostali tam uwięzieni i zmarli w poszukiwaniu wody. To makabryczne odkrycie dało jaskini nazwę, która przetrwała do dzisiaj - calaveras - czaszka. Z tą historią wiąże się lokalna legenda, że jaskinia była kiedyś zamieszkana przez arabskiego księcia Ali-Moho, który wraz ze swoim haremem szukał schronienia przed kastylijskim rycerzem - zdobywcą i późniejszym zarządcą miasta Walencji - Rodrigo Díaz de Vivara, zwanego Cydem Walecznym (hiszp. El Cid Campeador - to hiszpański bohater narodowy - przypisuje mu się znaczne zasługi w wyparciu przez chrześcijan Maurów z Półwyspu Iberyjskiego), uwięzieni w jaskini wszyscy zginęli. Podczas wojny domowej w 1936 roku jaskinia była wykorzystywana do przechowywania materiałów wybuchowych. Dopiero w 1970 roku została udostępniona do zwiedzania dla turystów. Jaskinia posiada oświetlenie elektryczne. Wstęp do jaskini jest płatny: dorośli 3.5 EU, dzieci 2 EU. Przy jaskini znajduje się również bezpłatny parking, sklep z pamiątkami oraz kawiarnia.

Jaskinia Benidoleig

 WODOSPADY ALGAR

W pobliżu miasta Benidorm i Altea znajduje się niewielka wieś Callosa de'n Sarria. Tuż obok znajduje się wodospad Algar. Na niewielkiej rzeczce znajduje się szereg wodospadów i naturalnych basenów, wydłuż których biegnie piesza ścieżka. Wstęp na teren wodospadów jest płatny: dorośli 3 EU, dzieci 1.50 EU, wokół wodospadów jest sporo parkingów (płatnych).

Wodospady Algar

 TERRA NATURA I AQUA NATURA - BENIDORM

Ciekawą atrakcją w południowej Costa Blanca jest Terra Natura i Aqua Natura w Benidormie. Terra Natura jest to ogromne ZOO na powierzchni 320.000 m2 z 1500 zwierzętami z 200 gatunków, 50 z nich to gatunki zagrożone wyginięciem. W tym przepięknym miejscu można obserwować zwierzęta bez wizualnych barier, tzn. nie widać krat i ogrodzeń oddzielających nas od zwierząt. Cały park podzielony jest na 5 tematycznych stref: PANGEA która symbolizuje ogień, AMERICA która symbolizuje powietrze, ASIA która symbolizuje powietrze i EUROPA która symbolizuje wodę. Na końcu drogi zwiedzania dojdziemy do greckiej wioski KALICAMENIA i MARE NOSTRUM. Sztuczne morze ze wszelkimi jego podwodnymi atrakcjami, tutaj możemy zjeżdzać do wody, pływać z rekinami i płaszczkami, oraz zrelaksować się w hydroterapeutycznym masażu. Wizyta w tym parku to minimum 6-7 godzin. AQUA NATURA to park wodny o wielkości 40.000 m2 oferuje 1000m zjeżdzalni, specjalna strefa dla kąpieli dla dzieci, gdzie rodzice mogą spokojnie się zrelaksować i obserwować dzieci bawiące się w wodzie. Ogromne akwarium gdzie możemy obserwować morskie życie Morza Srodziemnego. Agua Natura jest podzielona na pięć stref: basen wielorybi, zjeżdzalnie, solarium/spa i basen dla dzieci. O określonych godzinach odbywają się tutaj także występy fok. Niemiłym zaskoczeniem jest dodatkowa opłata za parking koło parku w wysokości 4 EU. Na podstawie kuponu z Informacji Turystycznej można uzyskać w kasie 4 EU/osoba na wydatki kulinarne wewnątrz parku.


 WYPRAWA NA MONTGO

Wzgórze Montgo znajduje się pomiędzy miejscowościami Denia i Javea. Wznosi się na wysokość 753 m n.p.m. Szczyt znajduje się kilkaset metrów od wybrzeża, z którym połączony jest równiną Les Planes opadającą delikatnie ku przylądkowi Świętego Antoniego. Montgo pokrywa w sumie obszar równy 825 ha. 16 marca 1987 roku powstał tutaj Park Naturalny Montgo. Powodem ustanowienia parku była chęć ochrony ponad 600 gatunków roślin znajdujących się na tym terenie. Część z nich należy do rzadkich gatunków zagrożonych wyginięciem. My naszą wspinaczkę rozpoczęliśmy od parkingu (bezpłatnego) na Plana de Sant Jeroni. Wejście na szczyt zajęło nam ok. 2 godzin, zejście ok. 1 godz.40 min.Z podejścia są piękne widoki na Denię i Javea!

Przydatne linki:


Wypożyczalnia samochodów z rozsądnymi cenami - możliwość wypożyczenia samochodu na lotnisku Alicante lub w Walencji


Oficjalna strona Xabia / Javea

POLECANE ARTYKUŁY:

Mulhacen