Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

Jezioro GardaMajowy wyjazd do północnych Włoch - na początek jezioro Garda i okolice. Odwiedziliśmy Sirmione, Lazise, Peschiera del Garda i Malcesine, a także masyw Monte Baldo górujący na jeziorem. Naszą bazą wypadową był domek Eurocamp na campingu Cisano San Vito. Na zdjęciu migawka z Sirmione. Inspiracją naszego wyjazdu nad jezioro Garda był Portal Małego Podróżnika :)

PÓŁNOCNE WŁOCHY - JEZIORO GARDA

 LAZISE I CISANO

Nasz camping położony był w miejscowości Cisano tuż obok miasteczka Lazise nad jeziorem Garda. Jezioro Garda, nazywane przez Rzymian „Benacus", jest największym jeziorem we Włoszech, o długości 52 km,  szerokości 18 km i powierzchni 370 km2. W obwodzie liczy 155 km. Najgłębsze jest w okolicy Torri del Benaco, gdzie głębokość wynosi 346 m. Klimat jest łagodny (chociaż my przeżyliśmy na Gardą załamanie pogody), a średnia temperatura wody wynosi 13°C.

Cisano
Spacer nad jeziorem Garda - fot. Martyna

Oczywiście na samym początku odwiedziliśmy Lazise. Lazise leży na południowym brzegu jeziora Garda. Razem z Cola i Pacengo Lazise ma nieco ponad 6000 mieszkańców. Lazise jest jednym z najstarszych miast we Włoszech - już w prehistorii Lazise było dzielnicą palafitów (budowli na palach osadzonych na dnie jeziora), czego resztki znaleziono na dnie jeziora przy campingu La Quercia i w Pacengo, a dziś można je podziwiać w muzeum historycznym w Weronie. W roku 983 cesarz Otton II z Saksonii dał mieszkańcom pozwolenie na handel i rybołóstwo, dzięki czemu powoli stawali się niezależni. Wydarzenie to jest świętowane co roku w maju na festynie średniowiecza. W roku 1277 cała okolica trafiła w ręce rodziny La Scala z Werony, a 100 lat później w ręce rodziny Visconti z Mediolanu. W tym czasie zostały zbudowane mury miasta Lazise, które stoją do dziś. Mury miasta pochodzące z XI wieku oraz zamek dają miastu średniowieczną atmosferę. Zamek jest dziś własnością hrabiny Bernini. Budynek celny przy porcie pochodzi z XIV wieku, a obok stojący kościół Świętego Mikołaja z 11-wieku. Kościół Świętego Marcina w centrum miasteczka został zbudowany w latach 1796 a 1840. Nazwa Lazise prawdopodobnie pochodzi od nazwy łacińskiej „lacus" i „laceses", co mniej więcej znaczy: miasteczko przy jeziorze (w Lazise powstała nasz pierwsza skrzynka opencaching - Lazise).

Źródło: www.italia.travel.pl/lazise.html


Camping Cisano San Vito
CISANO SAN VITO - panorama campingu

INFO:
Parking w Lazise - 1 EU za godzinę*
* uwaga - warto skorzystać z bezpłatnego parkingu - z ronda w centrum należy skręcić na kierunek sklepu LIDL,
po przejechaniu 200/300m po prawej stronie jest duży bezpłatny parking

SIRMIONE I PESCHIERA DEL GARDA

Jednym z najciekawszych miejsc nad jeziorem Garda, wartych odwiedzenia jest miasteczko Sirmione. To ciekawy półwysep wcinający się od południa w jezioro. Na jego końcu jest miasteczko o dawnych historycznych korzeniach, sięgających VI - V w. p.n.e. Aby wejść do najstarszej części miasta trzeba przekroczyć most, niegdyś zwodzony – Sirmione odcięte jest od półwyspu fosą. Po przejściu mostu trafia się pod bramę twierdzy, to zamek Scaligerich. W miasteczko są dwa kościoły - San Pietro in Mavino z czasów królów Longobardzkich oraz Santa Maria Maggiore z pocz. XV w. (to tutaj rodzinka kutny.pl w komplecie znalazła swoja pierwszą skrytkę opencaching nr OP548F). Według kronik miasto to może pochodzić już z czasów Etrusków, niestety na miejscu nie znaleziono żadnych waz, posagów czy broni pochodzących z tamtego okresu. Dlatego też narodziny miasta datowane są na lata między 1 rokiem przed Chrystusem a 1 po narodzeniu Chrystusa, ponieważ wtedy wybudowane zostały „Grotte di Catullo”, jeden z najbardziej znanych zabytków Sirmione, które znajdują się na samym końcu tego małego półwyspu. "Groty Katallusa" to szczątki willi, która według zapisków należała do poety Katallusa, jednak nie jest do końca pewne czy rzymski poeta faktycznie mieszkał w Sirmione. Nas niestety w Sirmione złapał deszcz, ale popołudniu się przejaśniło i wracając na nasz camping zatrzymaliśmy się w Peschiera del Garda, gdzie spacerując uliczkami zjedliśmy najlepsze na tym wyjeździe lody włoskie :) - lodziarnia jest trochę schowana, ale rozpoznacie ją po róży wiatrów na dziedzińcu przed nią na której jest także Varsavia :). W Peschiera znajduje się potężna twierdza w której budowie począwszy od Rzymian i Włochów (Scaligeri, Veneti, Recenti) mieli także swój udział Austriacy.

Peschiera
PESCHIERA DEL GARDA - na wałach twierdzy

INFO:
Wstęp do zamku Scaligierich - 4 EU
Wstęp do "Grotte di Catullo" - 4 EU
Parking - aby zaparkować na kilka godzin w Sirmione trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 5 EU*
* oczywiście im dalej od centrum tym taniej :)

MALCESINE I MONTE BALDO

Jedna z najatrakcyjniejszych miejscowości w północno – wschodniej części jeziora Garda to Malcesine. Znajdziemy tam piękna starówkę i zamek warowny Castello Scaligero - kolejny z zamków nad jeziorem wybudowanych przez rodzinę Scaligerich (wewnątrz zamku znajduje się muzeum). Obowiązkowym punktem wycieczki do Malcesine jest podróż kolejką (Funivia Monte Baldo) na szczyt masywu Monte Baldo skąd podziwiać można piękne widoki na jezioro i oczywiście Alpy. Różnica wysokości między pierwszą, a trzecią stacją kolejki wynosi 1700 metrów. Dodatkową atrakcją kolejki jest fakt, że gondola, którą podróżuje się na szczyt obraca się wokół własnej osi (górny odcinek kolejki), dzięki czemu bez odwracania się możemy podziwiać widoki z każdej strony. Spod górnej stacji kolejki prowadzą szlaki na okoliczne szczyty, a niezbędne minimum to przejście grzbietem Colma di Malcesine do punktu widokowego.

 Więcej informacji na stronie kolejki górskiej: http://www.funiviedelbaldo.it/

Film: Kolejka na Monte Baldo

INFO:
Wstęp do zamku Scaligerich - 4 EU
Przejazd kolejką linową na masyw Monte Baldo:
- dorośli 16 EU góra/dół
- dzieci 8 EU góra/dół
* pod budynkiem kolejki znajduje się płatny parking 5 godzin 5 EU, ale trzeba być tam
wcześnie aby mieć miejsce...

POLECANE ARTYKUŁY:

Włochy - Gardalandia

Włochy - Werona

Włochy - wodospady w Molina