Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

PreikestolenKrótki bo praktycznie dwudniowy, ale pełen wrażeń pobyt w Norwegii. Głównym punktem programu było wejście na Preikestolen, czyli półkę i podziwianie pięknego Lysefjordu.


 

NORWEGIA 2016 - FIORDY TO NAM JADŁY Z RĘKI... ;)

STAVANGER

Stary Stavanger (Gamle Stavanger) znajduje się tuż obok centrum miasta i posiada kolekcję XVIII i XIX-wiecznych konstrukcji drewnianych - znajduje się tam najlepiej zachowany w Europie kompleks drewnianych zabudowań składający się z ponad 170 białych drewnianych domów. Stavanger domkirke (katedra św. Swithuna) została wybudowana w 1125 roku przez angielskiego biskupa, Reinalda w anglo-normandzkim stylu, a pod koniec XIII wieku dodano nowy chór w stylu gotyckim ze sklepieniem. Jest to jedyna katedra w Norwegii, która praktycznie od XIV wieku pozostaje niezmieniona. Centrum miasta samo w sobie jest małe i kameralne, z wąskimi uliczkami i otwartymi przestrzeniami wolnymi od ruchu samochodowego. Większość atrakcji turystycznych znajduje się w odległości krótkiego spaceru od centrum miasta Stavanger. Spacerując warto zwrócić szczególną uwagę na muzea jak Norweskie Muzeum Ropy Naftowej, Muzeum Sztuk Pięknych i Norweskie Muzeum Konserw. My zdecydowaliśmy się także wypozyczyc rowery (30 NOK za godzinę) i z centrum na rowerach (z przygodami ;) pojechaliśmy zobaczyć pomnik Trzech Mieczy (Sverd i Fjell) - pomnik wzniesiony został w 1983 roku i przedstawia trzy miecze wbite w skałę. Ustawiony został jako pamiątka bitwy pod Hafrsfjord z 872 roku. Wówczas Herald Pięknowłosy pokonał swych rywali i dokonał zjednoczenia 29 małych królestw, tworząc Królestwo  Norwegii. Trzy miecze wpite w skałę mają symbolizować wieczny pokój. Pomnik ten należy do najważniejszych symboli Norwegii, co rok w czerwcu pod pomnikiem odbywają się plenerowe imprezy Wikingów oraz pokazy operowe.

Źródło: visitnorway.pl


PREIKESTOLEN - PÓŁKA

Mapa Preikestolen

Preikestolen lub Prekestolen - dosłownie ambona to klif w Norwegii o wysokości 604 m, położony nad Lysefjordem, Ryfylke. Płaska powierzchnia wierzchołka o wymiarach 25 na 25 metrów, jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Powstała najprawdopodobniej ok 10 tysięcy lat temu w wyniku pęknięcia skał pod wpływem mrozu. Po drugiej stronie Lysefjordu znajduje się wierzchołek Kjerag, który jest również bardzo chętnie odwiedzany przez turystów - my tam niestety nie dotarliśmy, ponieważ droga była jeszcze zamknięta.

Bezpośrednio na szczyt wiedzie pagórkowata droga o różnicy poziomu 350 m, i długości 3,8 km. Piesza wycieczka zajmuje ok. 3-4 godziny w obie strony - najwięcej czasu zajmują fotostopy :). U podnóża szczytu znajduje się parking i budynki w tym Norweskiego Towarzystwa Turystyki Górskiej (Norwegian Mountain Touring Association). Najszybciej można dostać się tu promem do Tau ze Stavanger. Z przystani promowej kursuja autobusy miejskie, można także skorzystać z "combo ticket ferry + bus", które zaczynają swoje usługi od 16 kwietnia (więcej informacji na stronie www.tide.no/fjords).

Mapa Preikestolen

Film: Wejście na Preikestolen

Preikestolen
Preikestolen

Dzięki za wypad kierownikowi wyprawy Robertowi i całej ekipie :)
Preikestolen

POLECANE ARTYKUŁY:

kjerag

preikenstolen