Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

Kanion GachediliNa feriach zimowych mieliśmy także wiosnę - taka właśnie pogoda towarzyszyła nam podczas naszej wycieczki do Martvili - to już druga nasza wizyta w tym rejonie :)  

 

 MONASTYR MARTWILI - CHKONDIDI

"Dawno, dawno temu na wzgórzu górującym nad okolicą wyrósł wielki, potężny dąb. Miejscowi ludzie wierzyli, że zapewnia on opiekę, płodność i pomyślność, więc czcili go i składali mu w ofierze dary, a wzgórze uznawali za święte. Mijały wieki, aż do kraju przybyła religia chrześcijańska. Za namową świętego Andrzeja dąb został wtedy wycięty, aby nikt nie mógł go już pogańsko czcić, a na jego korzeniach postawiono kościół jako znak nowych czasów..." Katedra Martvili-Chkondidi została zbudowana pod koniec VII wieku i nazwana została imieniem św. Andrzeja, który nawracał mieszkańców Samegrelo na chrześcijaństwo. Pierwotny kościół został zburzony w wyniku najazdu tureckiego, a w jego miejscu w X w. wybudowano monastyr, który przetrwał do dzisiaj. Ciekawostka jest to, że w jego megrelskiej nazwie Martvili-Chkondidi przetrwały ślady dawnej legendy, bo "chkoni" po megrelsku to nic innego tylko "dąb". W czasach świetności monastyr uważany była za jedno z najważniejszych centrów edukacyjnych w regionie. Wielu z największych i sławnych filozofów oraz profesorów gruzińskiej religii żyło i pracowało w klasztorze Martvili. Znajduje się tutaj grób króla Bagrata IV, którego wkład w rozwój kulturowy i edukacyjny Gruzji, był ogromny. W katedrze głównej zachowały się freski z XIV, XV, XVI i XVII wieku. Kompleks klasztorny Martvili położony jest w strategicznym geograficznie miejscu, z którego można podziwiać prawie całą Gruzję zachodnią.

Źródło: innagruzja.blogsopt.com


KANION GACHEDILI

To była juz druga nasza wizyt w tym kanionie - poprzednim razem nie było tu biletów wstępu i panował wszechobecny piknik, ale co za tym idzie było także sporo śmieci. Teraz są bilerty wstępu, ale powstały kładki i pomosty z których mozna podziwiać kanion. Maon długość ok. 2400m i od 20 do 40m wysokości. Za dodatkowa opłatą można do kanionu wpłynąć łódką (co się nie zmieniło) i z tego po raz kolejny skorzystaliśmy. Naprawdę warto się wybrac zobaczyc ten cud natury - polecamy!!!   

Film: Kanion Gachedili

WODOSPAD BALDA

Na koniec naszej wycieczki pojechaliśmy nad wodospad Balda obok wioski o tej samej nazwie. Do wodospadu dojeżdża się górską drogą wzdłuż głębokiego kanionu, którego dnem płynie rzeka - kiedyś może wrócimy tu latem bo zapewne i ten kanion warto zobaczyć. na końcu drogi znajduje się stalowa kładka nad rzeką i trzeba ją pokonać aby dojść do wodospadu. Widać, że to dośc popularne miejsce piknikowe, a latem funkcjonuje tutaj nawet niewielka knajpka :) Miejsce bardzo malownicze, a wodospad może niezbyt duży ale urokliwy! Zimą byliśmy tam sami :)

Film: Wodospad Balda

POLECANE ARTYKUŁY:

 Gruzja - Kutaisi

Chiatura

Kanion Okatse

Gori