Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

Jinja - źródła Nilu

Queen Elisabeth National Park to ogromny obszar o powierzchni 1978 km2 połozony pomiędzy jeziorem Jerzego, a jeziorem Edwarda. Oba jeziora łączy naturalny kanał Kazinga - prawdziwa ostoja zwierzyny! Zapraszamy do naszej relacji!

 

Queen Elisabeth National Park Map

W okolice Parku Narodowego Queen Elisabeth dotarliśmy prosto po zejściu z Ruwenzori jadąc przez Kasesse. Zdecydowanie potrzebowaliśmy odpoczynku od deszczu i trochę słońca. Do naszego hotelu położonego nieopodal wjazdu do Parku dotarliśmy późnym popołudniem - był to Marafiki Safari Lodge, który polecamy! Dostaliśmy wygodny domek z tarasem i prysznicem pod chmurką, co przy tej temperaturze było całkiem fajne, zaś z restauracyjnego tarasu mieliśmy widok na sawannę i położone w oddali jezioro Jerzego.

Widok z Marafiki Lodge

Na równiku

Następnego dnia po wczesnym śniadaniu jeszcze o brzasku ruszyliśmy na safari po bezdrożach Parku Narodowego Queen Elisabeth - świt to największa szansa na spotkanie zwierzaków. Nieopodal naszego hotelu minęliśmy chatynki małej wioseczki - już siedzieli przed nimi ludzie. Park Queen Elizabeth powstał w roku 1952 pod nazwą Kazinga National Park, a jego nazwa została zmieniona dwa lata później, żeby upamiętnić wizytę Królowej Elżbiety. Park zajmuje ogromny obszar 1978 km2 i rozpościera się od jeziora Jerzego do jeziora Edwarda, które połączone są 32 kilometrowym kanałem Kazinga. Na jego terenie znajdują się także mokradła, trawiasta sawanna, lasy akacjowe i lasy tropikalne, które razem są domem największej liczby gatunków zwierząt na terenie kraju. Możemy tutaj spotkać słonie, hipopotamy, stada bawołów, antylop i szympansy. Są oczywiście także lwy, które zamieszkują tereny równin Ishasha, a słyną ze swojej umiejętności wspinania się na drzewa. Podczas naszego safari zwierząt było sporo, a najwięcej bawołów i antylop – trafiły się także guźce, no i oczywiście lew, ale nie na drzewie… (lew na drzewie trafił mi się kiedyś w Tanzanii), a na zakończenie słonie :)

Wróciliśmy do naszego hotelu na krótką przerwę, a popołudniu naszym celem był łączący kanał Kazinga. Tym razem jadąc zatrzymaliśmy się na chwilę przy chatynkach położonych przy drodze do naszego hotelu i od razu otoczyła nas zgraja dzieciaków – dla każdego znalazł się jakiś drobiazg, a najmniejszy dostał pluszaka :) Zostaliśmy zaproszeni do wspólnych zdjęć i kilka możecie tu zobaczyć :) Kanał Kazinga jest miejscem, które przyciąga różnorodne gatunki zwierząt i ptaków, a także jednym z największych na świecie skupisk hipopotamów i krokodyli. Popłynęliśmy z Kutunguru w kierunku jeziora Edwarda dwupoziomową zadaszoną łodzią. Najpierw w kierunku przeciwległego brzegu w kierunku stada bawołów. Oczywiście bliżej okazało się, że wzdłuż brzegów w płytszej wodzie wypoczywają stada hipopotamów, które odtąd pojawiały się co chwilę podczas naszego rejsu. Mijaliśmy kolejne niewielkie stada bawołów, które przyszły skorzystać z wodopoju, pojawiły się także antylopy. Oczywiście w zaroślach kanału żyje cała plejada ptaków – trafiły się tez m.in. orły i to całkiem blisko. Dopłynęliśmy do jeziora Edwarda gdzie przy wiosce rybackiej położonej naprzeciw półwyspu Mweya zawróciliśmy w drogę powrotną…

W małej wiosecce przy hotelu

Stado słoni w Queen Elisabeth National Park

Na wyprawie w Ugandzie byliśmy z Rwenzori Trekking Services z Kampali - polecamy!!!

FILM: ELISABETH NATIONAL PARK - REJS KANAŁEM KAZINGA

  

POLECANE ARTYKUŁY:

Ruwenzori

Ziwa Rhino

Murchison Falls

Jinja - źródła Nilu

Misja w Kakooge

kampala

kibale