Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

W Dubaju

Dubaj to jeden z siedmiu emiratów będących częścią państwa Zjednoczone Emiraty Arabskie. Zapraszamy na wycieczkę do najwyższego na świecie budynku Burj Chalifa, nad Zatokę Dubajską i na taras widokowy Dubai Frame :)


Dubaj - Burj Khalifa - najwyszy budynek świata

Emirem Dubaju jest szejk Muhammad ibn Raszid Al Maktum. Jest on także premierem i wiceprezydentem UAE. To właśnie on przyczynił się do gwałtownego rozwoju emiratu. Z jego inicjatywy powstały Wyspy Palmowe i najwyższy budynek świata Burj Khalifa. Dubaj obecnie zamieszkany jest przez ponad 3,3 mln osób. Jedynie ok 20% tej populacji stanowią Emiratczycy. Pozostałe 75% to przybysze z innych części świata. Z uwagi na mieszankę kulturową i duży napływ turystów w Dubaju obowiązują dwa języku urzędowe: arabski i angielski.
Pierwsze wrażenie zrobiło na nas w pełni automatyczne metro. Za przejazdy środkami transportu płaci się kartą NOL, którą doładowuje się według potrzeb w kasie biletowej usytuowanej na każdej stacji metra. Kartę można doładowywać w kasie lub w biletomatach. Metro posiada wagony przeznaczone wyłącznie dla kobiet i dzieci oraz klasę Gold. Trzeba zwracać uwagę na oznaczenia, żeby wsiąść do odpowiedniego wagonu, gdyż możemy zapłacić karę. W metrze nie można jeść, pić i żuć gumy.
Pierwszym punktem zwiedzania był taras widokowy Dubai Frame w kształcie ramki do zdjęcia. Na wysokość 150m wjechać można windą i podziwiać widok na całe miasto. Dubai Frame znajduje się pomiędzy starą i nową częścią Dubaju. Z tarasu widokowego można z jednej strony podziwiać dzielnicę Al Fahidi i stary Dubaj a z drugiej strony drapacze chmur i nowe oblicze miasta. Ta ogromna rama ma zatem symbolizować nową erę i zmianę starego Dubaju w nowoczesne miasto.
Dalej udałyśmy się nad Zatokę Dubajską w dzielnicy Al Fahidi gdzie kursują łodzie zwane abra. Tradycyjną abrą można w kilka minut przedostać się na drugi brzeg zatoki. Abry kursują bez rozkładu jazdy. Odpływają w momencie uzbierania pasażerów. Przejazd abrą kosztuje jedynie 1 AED i płatności trzeba dokonać gotówką. Potem był spacer i zakupy na soukach z przyprawami oraz Gold Souk a tam największy na świecie złoty pierścień nazywa się Najmat Taiba (Gwiazda Tajby) i waży prawie 64 kg. Jest wykonany z 21-karatowego złota, ozdobiono go 615 kryształami Svarovskiego o łącznej wadze ponad 5 kg. Wpisane na listę rekordów Guinnessa cudo nie jest na sprzedaż, a warte jest dziś ponad 3 miliony dolarów.
Drugi dzień w Dubaju zaczęłyśmy od udania się na najwyższy budynek świata. Burj Khalifa mierzy 828 m. Imponująca budowla położona jest w sercu miasta i tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy. Już spojrzenie z zewnątrz na rozmiary tej niesamowitej konstrukcji robią niezapomniane wrażenie, jednak bez wątpienia warto wejść do środka. Przy dobrej pogodzie można stąd podziwiać wspaniały widok na miasto lub przekąsić coś w restauracji At The Top Sky Lounge. Na specjalne okazje warto obejrzeć zachód słońca w The Lounge w Burj Chalifa - najwyżej położonym lokalu na świecie (585 m). 
Tuż obok wieżowca znajduje się największe na świcie centrum handlowe Dubai Mall a w nim ponad 1200 sklepów i prawie 150 restauracji Do tego jest tam ogromne akwarium morskie, lodowisko i nawet sztuczny wodospad. Na dziedzińcu poza restauracjami znajduje się ogromna fontanna. W południe a także wieczorem po zmroku odbywają się pokazy fontann. Taki pokaz trwa kilka minut i podobno robi wrażenie, nam jednak nie było dane ze względu na żałobę po śmierci Prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Chalifa ibn Zajid Al Nahajjana.
Dlatego trzeba tam wrócić :)
W drodze powrotnej do hotelu zatrzymałyśmy się w Mall of Emirates kolejne gigantyczne centrum handlowe, które posiada nawet swój własny sztuczny stok narciarski gdzie można tu wypożyczyć ubranie i sprzęt narciarski a także wynająć instruktora do nauki jazdy na nartach lub snowboardzie.

Dubaj - Museum of the Future

ZAPRASZAMY NA FILM: SŁONECZNY DUBAJ

Spodobał Ci sie artykuł - nasza strona jest niekomercyjna i jak na razie jesteśmy jej jedynymi sponsorami ;) Ale możesz wesprzeć nas w prowadzeniu bloga stawiając symboliczną kawę i będzie miejsce na serwerze na kolejne fotki i teksty :) DZIĘKUJEMY!!! 

buycoffeeto btn primary

POLECANE ARTYKUŁY:

Abu Zabi

Sardynia

Dia de los Muertos - Oaxaca

Kanał Koryncki