Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

Starożytne miasto Teotihuacan

Teotihuacán to jedno z najwspanialszych i największych ze wszystkich prekolumbijskich miast. Przetrwało zaledwie kilkaset lat, ale zgodne z wierzeniami rdzennych plemion, to właśnie tutaj powstał świat, gdy światło oddzieliło się od ciemności. Status świętego miejsca przysługiwał miastu nawet po jego upadku...

TEOTIHUACAN

Teotihuacan jest położone w Kotlinie Meksykańskiej na wysokości 2300m n.p.m., a od stolicy Meksyku dzieli zaledwie 40km. Pierwotna nazwa miasta jest nieznana – funkcjonuje tak, którą nadali miastu Aztekowie czyli Teotihuacan. Długo nazwa ta była tłumaczona jako „miejsce z którego pochodzą bogowie” lub „miejsce w którym ludzie stają się bogami”, jednak obecnie naukowcy doszli do wniosku, że nazwa Teotihuacan oznacza „miasto słońca”.
Legenda głosi, że budowniczymi miasta miasta były pradawne istoty – olbrzymy zwane quinametin, których cywilizacja upadła zanim pojawili się pierwsi ludzie. Ale badania archeologiczne datują początki miasta na 100 rok p.n.e. Główną arterią miasta była Aleja Zmarłych – to ponad czterokilometrowa droga otoczona po obu stronach pałacami i świątyniami. Wokół centrum Teotihuacan wybudowano dzielnice mieszkalne, których na planie prostokątnej siatki ulic powstało prawie dwadzieścia… W centralnej części miasta żyły elity tworzone przez władców i kapłanów, zaś w dzielnicach mieszkali rzemieślnicy w zabudowaniach mieszkalnych i warsztatach. W szczycie rozwoju między IV a VII wiekiem miasto zamieszkiwało dwieście tysięcy osób, a jego powierzchnia wynosiła około 20 kilometrów kwadratowych.
Teotihuacan to najbardziej tajemnicze ze starożytnych miast środkowej ameryki – do dzisiaj nie ustalono która z prekolumbijskich cywilizacji je założyła. Obecna nazwa miast a pochodzi od Azteków lecz pierwsze budowle wzniosła cywilizacja znacznie starsza… Nie odkryto tam jednak żadnych królewskich grobowców, kamiennych zabytków i malowideł naściennych, które mogłyby dać wskazówki na temat władców miasta.
Niewiele także wiadomo o upadku miasta – dlaczego mimo takiej potęgi i statusu doszło do upadku miasta. Snute są różne teorie od najazdu barbarzyńców, przez suszę i degradację środowiska po niepokoje społeczno – polityczne…
Nie wiadomo także jak brzmiała oryginalna nazwa miasta – pozostała ta nadana przez Azteków około pięciuset lat od jego upadku…
Potęgę miasta Teotihuacan możemy zobaczyć i dzisiaj w imponujących budowlach – na pierwszym miejscu należy wskazać prawdopodobnie najstarszy obiekt na terenie miasta tj. Piramidę Księżyca. Jej budowę rozpoczęto w 100 roku p.n.e., a przez kolejne 500 lat była powiększana siedem razy. Wzniesiono ją nad naturalną jaskinią do której prowadzi sztucznie utworzony tunel z wejściem na Placu Księżyca. Z położonego przez Piramidą Placu Księżyca rozpoczyna się Aleja Zmarłych, drugi jej koniec to kompleks zwany Cytadelą z okazałym placem i Świątynią Quetzalcoatla, czyli Pierzastego Węża. Ale zdecydowania największą budowlą jest Piramida Słońca o podstawie 225 na 222 metry i wysokości 65 metrów. W mieście odkryto pozostałości po targu, spichlerzach, a nawet boisku do gry w piłkę, a także pozostałości domostw i pałaców należących do niższych warstw społecznych.
Będąc tam trudno uwierzyć, że te majestatyczne budowle stworzyła cywilizacja żyjąca ponad 2000 lat temu, a obszar kulturowego i politycznego oddziaływania "miasta słońca" nie ograniczał się do dzisiejszego Meksyku, a sięgał Gwatemali czy nawet Hondurasu...

Starożytne miasto Teotihuacan - Piramia Słońca

Starożytne miasto Teotihuacan - Piramia Księżyca

 Starożytne miasto Teotihuacan - Aleja Zmarłych

Meksykańska wyprawa była przygotowana i prowadzona przez Adventure Tess - polecamy!!!
Adventure tess

POLECANE ARTYKUŁY:

Przygoda na Jukatanie

 ajusco

Palenque - dżungla i ruiuny Majów

Dia de los Muertos - Oaxaca

Kanał Koryncki