Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

Sardynia

Abu Zabi to stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich i ich drugie (po Dubaju) co do wielkości miasto. Niegdyś królestwo piratów w Zatoce Perskiej, a obecnie najbogatszy region ZEA - manifest bogactwa i fantazji w architekturze. Zobaczyć tam można takie perełki jak jeden z największych na świecie meczet szejka Zajida, czy pałac prezydencki Qaṣr Al Waṭan, to właśnie tu znajduje się także najbardziej luksusowy hotel na świecie – Emirates Palace...

Przelot: Katowice - Abu Zabi - Katowice WIZZAIR  - 534 PLN / os. (z priority)
Noclegi w Sheraton Abu Dhabi Hotel & Resort przez stayforlong.com   - 385 EU / 7 dni / 2 osoby

W Abu Zabi (Abu Dhabi) zatrzymaliśmy się w hotelu Sheraton Abu Dhabi Hotel & Resort zarezerwowanym za pośrednictwem serwisu stayforlong.com. Warto torchę poszukać, ponieważ w tej destynacji można znaleźć naprawdę dobry hotel w trakcyjnej cenie. Hotel znajduje się w centrum miasta, więc łatwo się z niego dostać do lokalnych atrakcji, a przy tym posiada prywatną plażę i baseny gdzie można się zrelaksować po zwiedzaniu :) 

Abu Zabi - hotel Sheraton

Abu Zabi - hotel Sheraton

MECZET SZEJKA ZAJIDA

Wielki Meczet Szejka Zajida to najbardziej charakterystyczna budowla miasta - położony jest w centrum pomiędzy mostami Musaffah, a Al-Makta.. Budynek już z daleka uderza w oczy śnieżną bielą, odbijających promienie słońca marmurów. To największy meczet Zjednoczonych Emiratów Arabskich i ósmy największy meczet świata. Z inicjatywą jego budowy wyszedł ówczesny prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejk Zayed bin Sultan Al Nahyan, który doprowadził do zjednoczenia siedmiu niezależnych emiratów nad Zatoką Perską i utworzenia w 1971 r. kraju – Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Dlatego dla obywateli Emiratów jest on bohaterem i ojcem narodu. Głównym architektem świątyni był Syryjczyk Yousef Abdelky, a swiątynia od samego początku pomyślana była tak, by zaćmić wszystkie inne budowle arabskiego świata. Budowa rozpoczęła się w 1996 roku, a prace zakończono w 2007 roku – w 3 lata po śmierci fundatora przedsięwzięcia. Budowa przez 11 lat była olbrzymim placem budowy na którym pracowało przy niej ponad 3000 robotników… Całkowite koszty budowy zamknęły się w olbrzymiej kwocie 545 000 000 USD!!! Wizyta w Wielkim Meczecie Szejka Zajida rozpoczyna się w Visitor Centre. Jest to takie małe centrum handlowe, gdzie znajdują się kawiarenki, restauracje, sklepy z pamiątkami. Po przejściu tej części dochodzimy do kontroli bezpieczeństwa. Tutaj sprawdzane są kody QR oraz każdy przechodzi przez kontrolę bezpieczeństwa (analogiczną jak na lotnisku). Przedmioty niedozwolone takie jak np. papierosy trzeba zostawić w depozycie. Po zakończonej kontroli bezpieczeństwa czeka nas 10 minutowy spacer do meczetu.
Cały kompleks meczetu zajmuje aż 22 hektary, posiada łącznie 82 kopuły, których zwieńczenia ozdobione są 24-karatowym złotem. Wewnętrzna sala modlitewna zbudowana jest na planie prostokąta o wymiarach 55 na 50 metrów, której strop wspiera aż 96 kolumn, przepięknie zdobionych przez kwiatowe motywy wymalowane na białym marmurze. Wielki Meczet Szejka Zayeda jest też rekordzistą Guinessa w trzech kategoriach:
• największa na świecie kopuła o średnicy 33m
• największy na świecie ręcznie tkany dywan - jego powierzchnia to aż 5600 metrów kwadratowych, a waga to 47 ton
• największy na świecie żyrandol o wysokości 15 metrów i wadze 12 ton
Wstęp do meczetu jest bezpłatny i jak w każdym meczecie obowiązują tam określone zasady co do stroju i zachowania się. Obowiązuje całkowite zakrycie ciała. Mężczyźni muszą posiadać długie spodnie oraz koszulkę z długim rękawem, a kobiety dodatkowo muszą mieć zakryte włosy. Stroje nie mogą być opięte. Przed wejściem na teren meczetu można wypożyczyć arabski strój, jednak w czasie pandemii było to nie możliwe, dlatego zakupiłam abaja za 50 AED. Na terenie meczetu jest całkowity zakaz jedzenia i picia, nie wolno pokazywać żadnych symboli lub emblematów, nie można okazywać sobie uczuć np. nie jest dozwolone trzymanie się za ręce lub obejmowanie się, trzeba stać na baczność a zdjęcia dozwolone są jedynie w wyznaczonych miejscach czego pilnuje na każdym kroku ochrona. Jeżeli strażnik zauważy, że turyści robią niedozwolone zdjęcia to poprosi ich o natychmiastowe usunięcie - byłam świadkiem jak kazali usunąć zdjęcie matce która zrobiła sobie zdjęcie kucając przy dziecku. Zwiedzanie Wielkiego Meczetu Szejka Zajida to bez wątpienia obowiązkowy punkt wizyty w Emiratach!

Abu Zabi - meczet Szejka Zajida

Abu Zabi - meczet Szejka Zajida

Abu Zabi - meczet Szejka Zajida

Abu Zabi - meczet Szejka Zajida

PAŁAC PREZYDENCKI QASR AL WATAN

W kompleksie Pałacu Prezydenckiego w Abu Zabi mieści się siedziba reprezentacyjna głowy państwa - biura Prezydenta, Wiceprezydenta i Księcia Korony Abu Dhabi. Był on wcześniej niedostępny dla zwiedzających, jednak od 11 marca 2019 roku turystom udostępniono Qasr Al Watan – czyli Pałac Narodów.
Qasr Al Watan to nowy budynek na mapie miasta - jego budowę zakończono w 2017 roku. Pałac wykonany z białego granitu i wapienia nieprzypadkowo swoim wyglądem do przypomina słynny Taj Mahal - to hołd dla arabskiej architektury, historii i sztuki.
Do głównego wejścia podjeżdża się autokarem, a przed wejściem do niego jesteśmy dokładnie sprawdzani – torebki, plecaczki itp. są prześwietlane. Nie można również wnosić jedzenia ani picia. Należy także być też stosownie ubranym, kobiety mają mieć zasłonięte nogi i ramiona, na miejscu można wypożyczyć chustę żeby się okryć. Turyści mogą podziwiać ogromne komnaty, przechadzać się po Wielkiej Sali i zwiedzać salę bankietową. Widok zapiera dech w piersiach. Przepiękne złote zdobienia z cudownymi detalami rozciągają się dookoła. Jest bardzo elegancko i luksusowo, ogromne wrażenie robi m.in. żyrandol składający się z ponad 350000 kryształów. W skrzydle wschodnim można zobaczyć dary otrzymane od głów poszczególnych państw, w tym szablę – prezent od prezydenta Polski oraz Bibliotekę Prezydencką, a w niej kolekcję gdzie znajduje się 50000 książek. Jest także ekspozycja, dzięki której można poznać historię Islamskiego Złotego Wieku oraz zobaczyć ponad 1000-letni egzemplarz Koranu – to jeden z najstarszych zapisów islamskiej świętej księgi. Pałac robi oszałamiające wrażenie - w 2020 roku Qasr Al Watan został nominowany do nagrody World Travel Awards jako główna atrakcja turystyczna na Bliskim Wschodzie. Wieczorami o godzinie 19.45 odbywa się 15 minutowy pokaz świetlny na murach pałacu, który przedstawia historię Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Podobno wygląda zachwycająco, ale nam nie było dane go obejrzeć ze względu na trwającą żałobę w kraju. Jest po co wrócić :)
Qasr Al Watan jest otwarty siedem dni w tygodniu od 10:00 do 18:15, a bilety można kupić na oficjalnej stronie Pałacu: qasralwatan.ae

Całkiem niedaleko Qasr Al Watan na końcu ciągnącego się przez kilka kilometrów przez miasto szerokiego deptaku znajduje się słynny Emirates Palace. To podobno najbardziej luksusowy hotel świata. Jest także jednym z najdroższych na świecie - koszt budowy wyniósł 3 miliardy dolarów. W oficjalnej standaryzacji hoteli nie istnieje siedem gwiazdek, ale mówi się, że na świecie siedmiowiazdkowe hotele są dwa: Burj Al Arab w Dubaju i Emirates Palace w Abu Dabi… Jego architektura utrzymana jest w stylu arabskim, ma 400 apartamentów, posiada prywatną plażę i park, a pracuje w nim dwa tysiące osób. I chociaż dzięki gdańskiemu likierowi Goldwasser płatki zlota w napoju to dla nas nic nowego, podobno warto tam spróbować złotego capuccino...

Pałac Prezydencki Qasr Al Watan

Pałac Prezydencki Qasr Al Watan

Spodobał Ci sie artykuł - nasza strona jest niekomercyjna i jak na razie jesteśmy jej jedynymi sponsorami ;) Ale możesz wesprzeć nas w prowadzeniu bloga stawiając symboliczną kawę i będzie miejsce na serwerze na kolejne fotki i teksty :) DZIĘKUJEMY!!! 

buycoffeeto btn primary

POLECANE ARTYKUŁY:

Terk do Oia

Peloponez

Kreta