Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Dolny Śląsk - kemienie szlachetneNasz pobyt na Dolnym Śląsku rozpoczeliśmy od Złotoryji, gdzie oprócz spaceru po mieście odwiedziliśmy kopalnię złota Aurelia. Kolejnego dnia udaliśmy się w góry na warsztaty geologiczne na poszukiwanie agatów z których słynie Pogórze Kaczawskie. 


 

W POSZUKIWANIU ZŁOTA I KAMIENI SZLACHETNYCH

ZŁOTORYJA

Górnictwo złota w okolicach Złotoryi rozwinęło się głównie na złożach osadowych - aluwialnych. Wydobycie takie prowadzono w piaskach złotonośnych odsłaniających się na zboczu doliny Kaczawy. Złoto pozyskiwano również eksploatując żyły okruszcowane złotem w obrębie twardych skał takich jak: diabazy, ryolity czy łupki. Przykładem takiej eksploatacji jest Kopalnia Złota „Aurelia” wykuta pod górą Św. Mikołaja. Dzieje tej kopalni giną w mrokach historii. Wiadomo, że jedną ze sztolni wykuto około roku 1660, natomiast inne chodniki i szyby wykuto najprawdopodniej już w XX jako szybiki poszukiwawcze.
Kopalnia Złota „Aurelia” kryje jeszcze wiele tajemnic. Z niewiadomych przyczyn część chodników została zasypana. Prawdopodobnie przez wycofujące się z tych terenów wojska niemieckie. Dlatego też współcześnie wielu eksploatatorów, pracowało społecznie w kopalni odkopując i penetrują zapomniane szyby i sztolnie. W 1997 r. odkryto zasypany szyb i od imienia odkrywcy nazwano go „Szybem Karola”. Ma on 28 metrów długości i znajdują się w nim liczne boczne korytarze, jeszcze niezbadane i niespenetrowane. W przyszłości planowana jest udostępnienie tego szybu turystom.
Próby płukania złota zakończyły się wypłukaniem przez Sergiusza jedniej kruszynki...

Oprócz kopalni złota chcieliśmy odwiedzić muzeum złota i wejść na basztę w Złotoryji, ale niestety oba obiekty były nieczynne :( i na spacerze i lodach się zakoczyło.

Źródło: zokir.pl

 

 WARSZTATY GEOLOGICZNE - POSZUKIWANIE AGATÓW    

Dlony Śląsk - agaty

Pogórze Kaczawskie to polskie zagłebie dla poszukiwaczy agatów i ametystów – pięknych, półszlachetnych, powulkanicznych minerałów. My wybraliśmy sie na warsztaty geologiczne z Panem Piotrem Sarulem. Najpierw w terenie dowiedzieliśmy się skąd wzięły się agaty i ametysty w Krainie Wygasłych Wulkanów (czyli w Górach i na Pogórzu Kaczawskim), a następnie rozpoczeliśmy poszukiwania. Troche to trwało zanim zaczęliśmy rozpoznawać "buły agatowe" - najbystrzejszy w tym okazał się Sergiusz. W wąskim wąwozie idąc wzdłuż strumienia dotarliśmy do dawnego wyrobiska agatów, gdzie także trochę pokopaliśmy. Z 8kg kamiennych skarbów wróciliśmy do warsztatu Pana Piotra, gdzie nasze znaleziska zostały przecięte i ukazały swoje piękno.

Kontakt:
Piotr Sarul,
ul. Jeleniogórska 33/1
59-540 Nowy Kościół
+48 607 706745
+48 75 712 42 34


Cięcie agatów w warsztacie