Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

Geocaching to gra terenowa użytkowników GPS polegająca na poszukiwaniu "skarbów" ukrytych przez jej innych uczestników. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Po raz pierwszy nazwa "geocaching" pojawiła się 30 maja 2000 r. Słowo "cache" w języku angielskim to skrytka, kryjówka, schowek i nawiązuje do ukrywanych niegdyś skarbów przez piratów, złodziei, uciekinierów Przedrostek "geo" (ziemia) oznacza po pierwsze globalny charakter tej zabawy jak również analogię do geografii, czyli nauki o rozmieszczeniu zjawisk na kuli ziemskiej. Zlokalizowanie pojemnika geocache jest możliwe dzięki posiadaniu współrzędnych geograficznych. Słowem „geocache” określa się ukryty pojemnik przeznaczony do szukania. Oprócz angielskiego słowa "geocache" w Polsce stosuje się wymiennie takie nazwy jak "skrzynka", "skrytka" albo "kesz".Od czasu powstania pierwszej skrytki geocache zabawa ta rozszerzyła się na cały świat i wyewoluowała. Umieszczanie skrytek dla jej samego znalezienia według współrzędnych na dłuższą metę staje się nudne, stąd ich autorzy starają się je urozmaicić i zachęcić poszukiwacza do odwiedzenia ich schowka. Najczęściej zakłada się skrytki w atrakcyjnych turystycznie miejscach (zabytki, przyroda, historia). Liczy się też pomysł na zamaskowanie skrytki. Skrytki mogą być różnej wielkości – od malutkich pojemniczków mniejszych od naparstka po olbrzymie skrzynie mogące z powodzeniem pomieścić człowieka. Im więcej pomysłowości tym skrytka lepiej oceniana przez innych.

Źródło: www.geocaching.pl

Nasze "geocache" znajdziecie na stronie opencaching.pl - zapraszamy!

Horton Plains

Wąwóz o długości około 15 km i szerokości 2 km rozciąga się od miejscowości Karitena na południu aż do Dimitsany na północy. W najwęższym miejscu ma ponad 300 m głębokości – oba jego brzegi porośnięte są lasami. Wąska, wykuta przez zakonników ścieżka prowadzi do kaplicy od Agios Andreas w górę rzeki – najpierw wspina się łagodnymi zakosami, a potem jest coraz stromiej. Gdy zobaczymy w końcu klasztor ze szlaku przypomina on jaskółcze gniazdo, przytulone do skały. Potem napotkamy kolejne klasztory w tym ruiny najstarszego Palea Philosophu z 960 roku. Wąwóz Lucjusza to miejsce naprawdę magiczne - dla wygodnych do kesza można dostać się krótszą drogą z parkingu przy klasztorze Nea Philosophu. Ale pamiętajcie, że warto się trochę spocić i przejść wąwóz od antycznych ruin Gortys przez zawieszony na skałąch klasztor Ajiu Ioannu Prodromo po będący najwyżej Nea Philosophu... W ruinach w skalnych szczelinach znajdziecie skrytkę opencaching OP9B6B - zapraszamy do szukania :) A naszą realcję z wyprawy do Wąwozu Lousios znajdziesz TUTAJ

Horton Plains

Plaża Voidokilia to na pewno jedna z ładniejszych plaż na Peloponezie, a i pewnie na świecie... Jak wszędzie w Grecji i na tej plaży można dotknąć historii - jej kształt przypomina literę omega i dlatego jest ona uważana za miejsce wymienione w Odysei Homera, gdzie Telemach - syn Odyseusza i Penelopy, został powitany przez króla Nestora. Obowiązkowo przy wycieczce tutaj należy także zaliczyć krótki górski trekking i wspiąć się na wzgórze gdzie strzegła zatoki wybudowana w XIII wieku przez Franków twierdza Old Navarino. Widoki na Voidokilia i zatokę Navarino zapierają dech w piersiach, a po drodze na szlaku znajduje się znana z mitologii Jaskinia Nestora - w tej właśnie jaskini mały Hermes ukrył stado krów skradzione Apollinowi... W twierdzy znajdziecie skrytkę opencaching OP99HH - zapraszamy do szukania :) A naszą realcję z wyprawy do twierdzy Old Navarino znajdziesz TUTAJ

Horton Plains

Nie mogliśmy się powstrzymać aby nie zobaczyć i sprawdzić jak wygląda ten Końca Świata - znajduje sie on w Parku Narodowm Równin Hortona (Horton Plains). Tego miejsca na Sri Lance nie można ominąć - to olbrzymi płaskowyż położony na wysokości około 2200m w centralnej części Sri Lanki. Horton Plains słynie z  kapryśnej pogody, częstych opadów deszczu, gęstych mgieł i przenikliwego wiatru. Znajduje sie tutaj Koniec Świata, który robi wrażenie - przepastny wąwóz o głębokości 870m... Przy dobrej pogodzie można podziwiać leżący pod stopami kanion, a przy dobrej przejrzystości powietrza podobno widać nawet oddalony o około 80 km ocean indyjski! Na Końcu Świata założyliśmy skrzynkę opencaching OP8S2D - zapraszamy do szukania :) Naszą realcję z wyprawy na Koniec Świata znajdziesz TUTAJ.

Wezuwiusz

Wulkan Wezuwiusz o wysokości 1281m n.p.m. wznosi się nad Neapolem i Zatoką Neapolitańską, średnica krateru wynosi ponad 500 metrów, a jego głębokość 230 metrów. Wezuwiusz kojarzony jest przede wszystkim z wielkiego wybuchu w 79 roku, podczas którego zniszczył pobliskie Pompeje oraz Herkulanum. Obecnie od 1944 roku wulkan nie było erupcji, ale od czasu do czasu daje oznaki aktywności - bez przerwy rejestruje i bada znajdujące się w połowie drogi na szczyt obserwatorium wulkaniczne - Osservatorio Vesuviano. Jest on obecnie jedną z największych atrakcji turystycznych regionu i tysiące turystów każdego roku wchodzi na jego krater. Wejście na Wezuwiusz możliwe jest przez cały rok, o ile nie zostanie zamknięte z powodu trudnych warunków atmosferycznych. W miesiącach styczeń-luty oraz listopad-grudzień teren otwarty jest od 9:00 do 15:00, w marcu i w październiku od 9:00 do 16:00, od kwietnia do czerwca i we wrześniu od 9:00 do 17:00, zaś w lipcu i sierpniu od 9:00 do 18:00. Koszt wstępu wynosi 10EU (bilety kupuje się przy wejściu - ulgowe 8EU, dzieci poniżej 120 cm wzrostu wchodzą bezpłatnie). Można wjechać na górę własnym samochodem - wjazd jest dość kręty, ale niezbyt problematyczny (dojazd autostradą A3, następnie skręcamy w Ercolano i dalej wystarczy podążać śladem znaków Vesuvio). Niestety nie można dojechać pod samo wejście na szlak - trzeba pozostawić samochód na położonym niżej parkingu (koszt 5EU) - z parkingu możemy wejść piechotą lub skorzystać z autobusu (koszt 2EU w obie strony). Naszą realcję z wejścia na Wezuwiusz znajdziesz TUTAJ - a info o skrzynce: OP8PPM - zapraszamy do szukania!