Facebook - polub nas!

Znajdź skrytkę!

Polecamy

Filmy

Most Miłości

Ayia Napa i okolice to na pewno must see na Cyprze i to nie tylko dlatego, że to najbardziej imprezowe miejsce na wyspie Afrodyty. Jest tam co zobaczyć zarówno w mieście jak i na pobliskim, skalnym  półwsypie Cape Greco - zapraszamy!

 

AYIA NAPA

Ayia Napa to podobno najbardziej imprezowe miejsce na Cyprze - faktycznie w centrum znajdziecie tutaj mnóstwo klubów, ale budzą się do życia dopiero wieczorem - niemniej watro się tam przejśc choćby ze względu na ich wystrój i fantazyjne fasady budynków. W okolicy znajduje się także dzień możecie zregenerować siły na jednej z wielu cypryjskich plaż z położona w centrum przepiękna Nissi Beach na czele. My do Ayia Napa wybralismy się na jednodniowy wypad z Larnaki, a swoją wycieczkę zaczęliśmy od Mostu Miłości. Rano byliśmy tam pierwsi i nie było problemu ani z parkowaniem, ani z sesją fotograficzną ;) Ze skraju klifu ukazał nam się skalny most stworzony wyłącznie siłami natury. Jest długi na około 6 metrów i szeroki na dwa metry, jedna podstawa znajduje się krystalicznej morskiej wodzie, a druga jest połączona z klifem. Oczywiście zdjęcie na moście jest obowiązkowe dla wszystkich par i nie tylko ;) Znajdują się także amatorzy skoków z Mostu Miłości do ciepłej turkusowej wody...

 Most Miłości
Most Miłości

Nieopodal Mostu Miłości, nieco powyżej znajduje się Sculpture Park - czyli Park Rzeźby oraz Park Kaktusów. Usytuowany został na zboczu wzgórzu z którego rozpościera się przepiękny widok na morze. W tym nietypowym parku znajdziecie twórców z różnych zakątków świata - jest także polski akcent: rzeźba Ryszarda Litwiniuka. Idąc dalej natkniemy się na most, który wygląda jak statek agronautów i prowadzi do części z kaktusami. A jak to się zaczęło - realizacja Parku Rzeźb rozpoczęła w 2014 roku podczas pierwszego pleneru rzeźbiarskiego nazwanego sympozjum. Zaproszeni artyści cypryjscy, greccy oraz z innych krajów, pozostawili wykonane przez siebie w jego trakcie dzieła. Zapoczątkowali w ten sposób tworzenie galerii pod gołym niebem. Na tym terenie stanęło już blisko 200 rzeźb, głównie wykutych w blokach wapienia, ale także wykonanych z metalu, lub połączenia go z kamieniem. Organizatorem  plenerów rzeźbierskich jest Cyprus Chamber of Fine Arts oraz jej grecki odpowiednik Greece Chamber of Visual Arts.

 Ayia Napa - Park Rzeźby
Ayia Napa - Park Rzeźby

Wybraliśmy sie także do centrum miasta gdzie oprócz mnóstwa klubów nocnych znajdziecie także jeden z najstarszych klasztoprów na wyspie. Leganda mówi, że w okolicznych lasach myśliwy w jednej z jaskiń odkrył ukryta ikonę Świętej Dziewicy. Wwczas zaczeli tu przybywać pielgrzymi ze wszystkich zakątków wyspy, a na przełomie XV i XVI wieku powstał tu najpierw, a następnie klasztor, któremu nadano imię Matki Boskiej świętego lasu. Niestety nie mogliśmy go obejrzeć ponieważ był remontowany - a podobno na dziedzińcu znajduje sie piękna marmurowa fontanna i Kaplica Łacińska - riośnia tam także 600 letnie drzewo morwy. Na zakończenie podjechaliśmy na znajdującą sie 2km od cenytrum miasta plażę Nissi Beach. Nissi to 500-metrowy położony w zatoczce odcinek piasku, a swoją nawzwę otrzymała od położonej nieopodal wysepki. Nawet popołudniu ludzi było tu mnóstwo - trudno się dziwić, ponieważ woda jest lazurowa i czysta, a na wysepkę Nissi można przejść pieszo przez płytkie wody.

 My w Ayia Napa
Ayia Napa - na plaży Nissi

PÓŁWYSEP CAPE GRECO

Około 7km od Ayia Napa znajduje się Cape Greco - niewielki przylądek, który jest najdalej wysuniętą na południowy-wschód częścią Cypru. Jest to jedna z największych atrakcji Cypru - to jedno z piękniejszych miejsc na wyspie. W 1993 roku przylądek Cape Greco wraz z sąsiadującym z nim obszarem ustanowiono parkiem narodowym (Narodowym Parkiem Leśnym Kawo Greko) o powierzchni 385 hektarów. Występuje tutaj 400 różnych gatunków roślin, z czego 14 z nich to gatunki endemiczne, a kolejne 14 zagrożone jest wyginięciem. Trudno uwierzyć, że aż do 1912 roku na całym półwyspie dominował las jałowcowy, jednak podczas niecałych siedmiu lat eksploatacji przez człowieka doprowadzonio do wyjałowienia terenu. Zniszczenia były tak duże, że niestety aż do dziś natura nie zdołała się zregenerować... Obecnie większa część parku to surowy, pagórkowaty krajobraz, a najbardziej malowniczy element krajobrazu to wapienne klify, które osiągają nawet 10m wysokości, a wśród nich jaskinie i malownicze formaje skalne. Właśnie od  Sea Caves czyli morskich jaskiń zaczeliśmy naszą przygodę na Cape Greco - powstały oczywiście w wyniku działania współpracy wody i wiatru, które utworzyły naturalne formacje skalne w nadmorskich urwiskach. Wyrzeźbione przez morskie fale formacje skalne przypominają masywne, bogato zdobione kolumny - piekne... 

Cape Greco -jaskinie morskie
Cape Greco -jaskinie morskie

ZAPRASZAMY NA FILM: PÓŁWYSEP CAPE GRECO - JASKINIE MORSKIE

Na leżącym w południowej części parku wzgórzu Cavos odnajdziemy panoramiczny punkt widokowy. Jest to najwyższe wzniesienie na półwyspie, ale poruszając się samochodem (my miomo dróg gruntowych bez problemu wszędzie dojechaliśmy wynajętym samochodem) wjechaliśmy pod górkę, gdzie znajduje się parking w odległości 5 minut spaceru od szczytu. A tam będziemy mogli kontemlować widoki na Cape Greco z jednej z ławeczek, a także stanąć pod Pomnikiem Pokoju. Najbardziej popularne fotografie są właśnie z tego miejsca, a dokładniej z TEJ ławeczki - panorama jest naprawdę wspaniała!

 Cape Greco - punkt widokowy
Cape Greco - punkt widokowy

Kamara Tou Koraka co w tłumaczeniu oznacza Łuk Kruka należy do najciekawszych cypryjskich wytworów natury. Ten naturalny most skalny ma około 7 m szerokości, a powstał w wyniku zapadnięcia się części klifu - jest to największa formacją tego typu na wyspie. Ze względów bezpieczeństwa został ogrodzony - jest duże prawdopodobieństwo, że niestety się zawali... Jest też inna nazwa mostu związana z miejscową legendą, a mianowicie Most Grzeszników. Legenda mówi, że most zawali się pod największym grzesznikiem, który odważy się pod nim przejść - chociaż skoro grozi zawaleniem to każdy mógłby się okazać 'największym grzesznikiem'...

koraka1

Biała z charakterystycznym niebieskim dachem niewielka kaplica nosi wezwanie Agioi Anargyroi - oznacza ono tych świętych, którzy za swoje medyczne usługi nie biorą zapłaty. Jej wnętrze cerkiewki jest bardzo skromne i ascetyczne - tylko współczesny ikonostas. To jeden z niewielu budynków stojących w Narodowym Parku Leśnym Cape Greco - postawiono go na klifie nad jaskinią w której niegdyś mieszkali święci pustelnicy. Woda w jaskini do dzisiaj uznawana jest za leczniczą i świętą - od kapliczki prowadzą tam schodki - zeszliśmy, byliśmy i widzieliśmy :) Kapliczka jako obiekt fotograficzny ma wielką popularność wśród turystów, ale także par ślubnych które tłumnie ściągaja tutaj na ślubne sesje...

Kaplica Agioi Anargyroi

Na całym obszarze półwyspu Cape Greco wytyczono 16 km ścieżek pieszych oraz 4 km tras rowerowych - my na zokończenie postanowiliśmy przejść jedną z nich, a mianowicie Cyclopa Cave Trail.  To szlak do jaskini Cyklopa w której według legendy mieszkała rodzina tych mitologicznych jednookich olbrzymów lub w zależności od wersji ;) Pierwsza z nich mówi, że miejsce to było zamieszkałe przez rodzinę cyklopów, która rozbiła się na wyspie podczas sztormu, druga zaś historia mówi, że w jaskini mieszkał cyklop o imieniu Polifem, który to schwytał i uwięził Odyseusza wracającego z wojny trojańskiej. Początek szlaku znajduje się przy przy pięknej plaży Konnos, a następnie prowadzi wzdłuż wybrzeża usianego skałami i klifami. Jest to normalna trasa trekkingowa, więc należy mieć odpowiednie buty i strój. W zależności od ilości fotostopów przejście tam i z powrotem powinno zająć około godziny - my wybraliśmy tą samą drogę wzdłuż wybrzeża w obie strony gdyż taki wariant wydał nam się bardziej atrakcyjny. Do jaskini można wejść, ale nie jest tam wiele chłodniej niż na zewnątrz... Jako ciekawostkę dodam, że miejsce to nie jest tylko związane z mitologią - w trakcie walk niepodległościowych w latach 1955 - 1959, jaskinia ta służyła za schronienie dla wojowników podziemnej organizacji EOKA (Organizacja Narodowa Bojowników Cypryjskich).

Cape Greco - Jaskinia Cyklopa
Cape Greco - plaża Konnos

Więcej informacji o szlakach na półwyspie Cape Greco znajdziecie na stronie Choose your Cyprus - a mapka naszego Cyclopa Cave Trail jest taka:

Cape Greco - mapka szlaku do jaskini Cyklopa

Spodobał Ci sie artykuł - nasza strona jest niekomercyjna i jak na razie jesteśmy jej jedynymi sponsorami ;) Ale możesz wesprzeć nas w prowadzeniu bloga stawiając symboliczną kawę i będzie miejsce na serwerze na kolejne fotki i teksty :) DZIĘKUJEMY!!! 

buycoffeeto btn primary

POLECANE ARTYKUŁY:

pafos

cypr

Peloponez

menalon